„Президентът Румен Радев и неговата администрация са заличили много текстове във втората стенограма за КТБ, което за мен е скандално. Съдът е казал, че пълният текст трябва да бъде публичен. Въпреки това решение, Радев и администрацията му заличават дори заглавието на стенограмата. Нека да се каже какво може да е написано дори в едно заглавие в стенограма"! Това заяви пред Faktor.bg Мартин Димитров.
"Ние няма как да знаем какво е имало, след като президентът за пореден път изпълнява по свое усмотрение решение на съда частично. Това е все едно – съдът да реши да платите данъци, но вие да си внесете сума, която вие сте си преценили. После да кажете на съда – „ще правя, каквото си искам”. В момента по този начин действа президентът, но никой не му дава това право. За първи път в стенограмата има нещо, което е черно на бяло. От 2011 г. до 2014 г. е била източвана КТБ. В същия период са били две ръководства на банковия надзор. Има и изказване на Лютви Местан, на което обръщам специално изказване. То гласи следното: „Предвид генезиса и развитието на тази банка (КТБ – б.р.), аз не смятам, че някой може да излезе от тази зала достатъчно спокоен. Всички пари могат да бъдат проследени, дори да са минавали през фалшиви фирми и подставени лица. С колегите Петър Славов и Методи Андреев водихме дело срещу Министерството на финансите, от където не ни казаха колко са събраните пари от КТБ. В случая е трябвало да бъдат наложени критерии. Трябвало е да се започне от всички най-големи – там, където има потенциално най-голямо ощетяване за несъстоятелност. Аз се съмнявам, че не е имало критерии, а е имало избирателност. Затова водим и дело срещу Министерството на финансите. Първият ни въпрос е – колко пари са събрани от КТБ, а вторият – по какви критерии е решавало да бъдат оспорени", каза още бившият депутат.
"Мина време, а България не е кандидатствала в Европейския банков съюз. Когато страната ни стане част от този съюз, ще имаме съюз и над европейската банкова система. Когато това се случи, европейските надзорни механизми ще наблюдават българските банки. Тогава, освен БНБ, ще има и европейски мониторинг над банковата система. Ако не съществува подобен мониторинг, означава, че държавата разчита само на БНБ. Аз не искам да разчитам само на БНБ. Искам европейски мониторинг на банковата система. Когато има два вида контрол – ако единият не сработи, то другият ще свърши работа”, коментира Димитров.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас