В четвъртък Франция, Германия и Обединеното кралство заявиха, че не подкрепят призива на САЩ в ООН за подновяване на международните санкции срещу Иран, който е обвинен в нарушаване на ядрената сделка, съобщи Le Monde, цитиран от "Фокус". В отговор държавният секретар на САЩ Майк Помпео разкритикува европейските сили за подкрепа на иранските аятоласи.
Както пише изданието, САЩ започнаха процеса на ответни ограничения като един от „участниците“ в Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA/СВПД), сключен през 2015 г. Представители на Франция, Германия и Обединеното кралство обаче посочиха, че Вашингтон се е оттеглил от споразумението през 2018 г. и не е страна по него. В официално съобщение трите европейски държави подчертаха, че не могат „да подкрепят тази инициатива, което е несъвместимо с продължаващите усилия за подкрепа на СВПД“. Според изявлението им те продължават да изпълняват задълженията по споразумението, въпреки „сериозните проблеми, причинени от оттеглянето на САЩ“. „Ние сме убедени, че трябва да разгледаме въпроса за системното неспазване на иранците на техните задължения по СВПД в контекста на диалога между страните по договора“, обясниха позицията си европейските сили. Те също така „настоятелно“ призоваха Иран да се откаже от всички действия, несъвместими с договора, и напълно и незабавно да се върне към спазването на ограниченията.
„Нашите приятели в Германия, Франция и Обединеното кралство ми казаха в частни разговори, че също не искат да премахнат ембаргото“, коментира държавният секретар на САЩ Майк Помпео думите на европейците. Въпреки това той каза, че тези страни „решиха да застанат на страната на аятоласите“ и да не гласуват за американската резолюция за удължаване на санкциите.
Френският вестник припомня, че в сряда Доналд Тръмп обяви желанието си да въведе отново ограниченията, които са били в сила срещу Иран до 2015 г. За тази процедура Съединените щати искат да използват механизма за връщане като една от държавите, страни по първоначалния ирански договор за ядреното оръжие. Въпреки че Тръмп се оттегли от СВПДпрез 2018 г., подобен ход е възможен благодарение на поправка към резолюция 2231, която е голям дипломатически успех за Обама. Според резолюцията, участващите страни могат едностранно да осъдят „съществено несъответствие“ с разпоредбите на споразумението от други страни, подписали споразумението. Тази процедура позволява след месец да се възстановят международните санкции срещу Техеран, които бяха отменени в замяна на обещания за ограничаване на ядрения му потенциал. В същото време, както подчертава „Льо Монд“, други държави (например Русия и Китай) няма да могат да се противопоставят на това с правото си на вето.
Свят
Майк Помпейо с тежки обвинения: Германия, Франция и Великобритания застанаха на страната на иранските аятоласи
Майк Помпейо
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства