7 Декември, 2025

Медведев видя "ново бъдеще" за Южна Осетия и Абхазия

Медведев видя "ново бъдеще" за Южна Осетия и Абхазия

Дмитрий Медведев

Там идеята за присъединяване към Русия все още е популярна, твърди бившият президент

В статия за вестник "Аргументы и Факты“, посветена на 15-ата годишнина от войната с Грузия, заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев допусна присъединяването на Южна Осетия и Абхазия към страната, съобщава "Фокус".

"Нямаме нужда от повторение на историята от 2008 година. Оставаме готови да се справим с проблемите на масата за преговори в духа на Хартата на ООН. Но ако тревогите ни придобият реални очертания, няма да се поколебаем. В Абхазия и Южна Осетия идеята за присъединяване към Русия все още е популярна. И може да се приложи, ако има основателни причини за това“, пише Медведев в статията.

По думите му решението на Москва да признае независимостта на Абхазия и Южна Осетия през 2008 година е било "в съответствие с волята на народите на тези страни, Устава на ООН и консолидираната историческа справедливост“. Според него "след отблъскването на грузинската агресия стана ясно, че е невъзможно да се гарантира мирно бъдеще и сигурност на Абхазия и Южна Осетия без установяване на официални отношения и съюз между нашите държави“.

"Историческата справедливост и реалното състояние на нещата бяха окончателно консолидирани с два указа, които подписах на 26 август 2008 година за признаване на независимостта на Република Абхазия и Република Южна Осетия. Те напълно отговарят на свободната воля на своите народи, разпоредбите на Устава на ООН и други основни международни документи“, убеден е руският политик.
Сподели:

Коментари (0)

Скандалите около военния министър на САЩ Пийт Хегсет се разрастват

Скандалите около военния министър на САЩ Пийт Хегсет се разрастват

Част от републиканците вече се дистанцират, а демократите открито настояват за оставката му.

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Техническият директор на Integrity360 Ричард Форд смята, че инцидентът е резултат от „промяна в базата данни, направена по време на планирана поддръжка, която леко е излязла от контрол“, претоварвайки системите.

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“