Мексиканското правителство се противопоставя на едностранните мерки на САЩ
Мексико отказа разрешение за кацане на американски военен самолет с мигранти, което временно осуетява плановете на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп да депортира нелегални мигранти, предаде телевизия NBC News.
Посочва се, че два самолета C-17 на американските ВВС, превозващи мигранти, които трябва да бъдат депортирани, са се отправили към Гватемала. Всеки от превозва около 80 души.
Третият полет, планиран за Мексико, така и не е излетял. Броят на мигрантите в него не се уточнява.
Причините за отказа на мексиканското правителство все още не са уточнени. Мексико обяви, че се противопоставя на едностранните мерки на САЩ, включително възстановяването на политиката „Останете в Мексико“, която изисква мигрантите да чакат в съседна държава, за да бъдат обработени молбите им за убежище в САЩ.
По-рано МВнР на Мексико декларира готовност да работи с Вашингтон за депортирането на мексикански граждани от САЩ.
„Винаги ще приемаме пристигането на мексиканци на нашата територия с отворени обятия“, заявиха още от министерството, след като Белия дом съобщи в X, че на 23 януари Мексико е приело рекордните четири полета с депортирани за един ден.
На 20 януари Тръмп подписа указ за обявяване на извънредно положение на границата между САЩ и Мексико. Американският лидер каза, че това ще позволи да бъдат изпратени войски на южната граница, за да "отблъснат катастрофално нахлуване" на нелегални имигранти в страната. Преди това републиканецът многократно се е изказвал за затягането на имиграционната политика и за принудителното депортиране на нелегалните имигранти. /БГНЕС, АФП
Още от Свят
NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си
Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"
Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?
Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо
37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради
"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски