10 Март, 2026

Мерц: Присъединяване на Украйна към ЕС през 2027 г. е нереалистично

Мерц: Присъединяване на Украйна към ЕС през 2027 г. е нереалистично

Фридрих Мерц, снимка: EPA/BGNES

Всяка страна, която иска да членува в ЕС, трябва да изпълни Копенхагенските критерии, процес, който обикновено отнема няколко години, отбеляза канцлерът.

Германският канцлер Фридрих Мерц каза, че не вижда как Украйна би могла да се присъедини към ЕС от 2027 г., съобщи агенция ДПА, цитирана от БТА.

"За членство от 1 януари догодина не може да става и дума. Не е възможно.", каза Мерц след разговори с коалиционните си партньори в Берлин.

Всяка страна, която иска да членува в ЕС, трябва да изпълни Копенхагенските критерии, процес, който обикновено отнема няколко години, отбеляза канцлерът.

Но той добави, че в дългосрочен план на Украйна непременно трябва да бъде дадена перспектива за присъединяване. "През това време можем бавно и постепенно да доближим Украйна до ЕС."

"Това винаги е възможно, но толкова бързо присъединяване не е реалистично", каза Мерц.

Във вторник украинският лидер Володимир Зеленски отново поиска страната му да получи членство още от догодина.

"Присъединяването на Украйна към ЕС е една от най-големите гаранции за сигурността ни, но и за тази на Европа", написа в Екс украинският лидер след разговор с австрийския канцлер Кристиан Щокер. 

Мерц добави, че ще се отнася до прекратяването на войната в Украйна, мирните преговори остават приоритет.

Канцлерът коментира темата за членството на Киев в ЕС в отговор на думи на своя съпартиец и външен министър Йохан Вадефул, който каза, че Украйна се нуждае от справедлив шанс да влезе в Европейския съюз.

"Създаването на трайна архитектура на мира в Европа изисква Украйна да получи справедлив шанс да се присъедини към ЕС", каза вчера Вадефул в Бундестага в отговор на парламентарно питане. Министърът не се ангажира с конкретна дата за членството, но преди това той бе пределно ясен пред страните кандидати от Западните Балкани, че няма как Киев да получи бърза писта.

Но и той подобно на канцлера изрази мнение, че на Украйна не бива да бъде отказвано да се присъедини в дългосрочен план, и добави, че тя трябва да получи съответната перспектива за това. Подобна стъпка може и да изглежда доста отдалечена днес, но за Германия и Европа е от фундаментален интерес Киев да може да спечели битката си с руския агресор, посочи той.

Сподели:

Коментари (0)

Белият дом опроверга свой министър: ВМС на САЩ не са ескортирали танкери през Ормузкия проток

Белият дом опроверга свой министър: ВМС на САЩ не са ескортирали танкери през Ормузкия проток

"Това остава възможна опция“, заяви говорителят на Белия дом Карълайн Ливит по време на брифинг

Хегсет: Русия не трябва да се намесва във войната срещу Иран

Хегсет: Русия не трябва да се намесва във войната срещу Иран

В същото време Русия се въздържа от каквито и да е преки и публични стъпки срещу САЩ във връзка с кампанията в Иран. 

Над 40 % от молдовците подкрепят идеята за обединение с Румъния

Над 40 % от молдовците подкрепят идеята за обединение с Румъния

Това е най-високото ниво на подкрепа след изказването на президента Мая Санду, че би гласувала за обединение с Румъния, ако се организира референдум по този въпрос