6 Декември, 2025

Меркел, Путин и Ердоган обсъдиха ситуацията Либия

Меркел, Путин и Ердоган обсъдиха ситуацията  Либия

Ангела Меркел

Германският канцлер Ангела Меркел обсъди в отделни телефонни разговори с президентите на Русия и Турция, Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган, усилията за намиране на дипломатическо решение на конфликта в Либия, предаде Ройтерс, като се позова на говорител на германското правителство. Разговорите бяха проведени на фона на обявеното намерение на Турция да изплати свои войски в Либия. Турският външен министър предупреди, че конфликтът в Либия може да превърне страната в следващата Сирия. Миналата седмица пък президентът Ердоган обяви, че правителството му ще поиска съгласието на парламента за изпращане на военни в Либия по искане на властите в Триполи.

Турските войници ще помогнат на подкрепяното от ООН либийско правителство на националното съгласие срещу силите на Халифа Хафтар, който получава военна подкрепа от Русия, Египет и ОАЕ, предаде БТА. Германският правителствен говорител каза, че Германия следи информациите за турските военни планове в Либия с голямо безпокойство. Той призова страните в либийския конфликт да са максимално сдържани и да спазват международното оръжейно ембарго по отношение на оръжейния износ за Либия, както и да увеличат усилията за намиране на дипломатическо решение. По време на двата телефонни разговора на Меркел с Путин и Ердоган лидерите са се разбрали да продължат да обсъждат либийския въпрос. Те са се спрели и на ситуацията в Сирия.

Сподели:

Коментари (0)

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

В разпореждането съдия Смит отбелязва, че „по-късно приетият и специфичен език на закона има предимство пред забраната за разкриване“

САЩ и Украйна  ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

САЩ и Украйна ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

„Очаква се още една среща днес“, заяви Олександър Бевз, съветник в офиса на украинския президент Володимир Зеленски, пред АФП след дни на интензивна дипломация по плана.

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Според Найджъл Фарадж президентът на САЩ прави всичко възможно, за да осигури справедливо мирно споразумение за Украйна, и го дразни подходът на Владимир Путин.