"Оптимизмът ми не е голям, а умерен, защото има страни хора в този Министерски съвет. Не искам сега да казвам кои са те, но примерно има хора, които никога не са се занимавали с това, за което са станали министри. За да станеш министър в едно направление, трябва малко от малко да си го работил. Не е достатъчно само да си политическо лице. Това мен ме притеснява. Иначе, не се съмнявам в желанието на мандатоносителя "Продължаваме промяната", че те искат това да го направят. Поне 100 дена трябва да бъдем умерени оптимисти, и след това вече всекиму според действията му.", заяви бившият депутат Методи Андреев пред "Фокус".
"Коалицията ще е невъзможна, ако я гледаме по традиционните критерии, които свикнахме да прилагаме към политическите партии през тези 31-32 години на Прехода. Интересно при тази коалиция е, че ако погледнем обаче от гледна точка на нейната цел, а именно борба с корупцията и ликвидиране на корумпираната администрация и корумпираното управление на Борисов и на ГЕРБ и на ДПС, тя не е толкова невъзможна. Защото този принцип, който беше прокламиран преди началото на протестите преди повече от година „Няма ляво, няма дясно“, на този принцип е изградена тази коалиция, и тя ще е толкова по-стабилна, колкото по-малко идеология представителите на различните политически сили влагат в общата политика на правителството. Това е всъщност гръбнакът на тази коалиция – битка с корупцията. Този гръбнак може да бъде пречупен само ако има отказ от този ангажимент", каза още Андреев.
"Прокуратурата е държавното обвинение. Полицията може да събере някакви факти, обстоятелства да изясни, всъщност, обвинението трябва формулира обвинителния акт и да докаже. А виждате, че в момента МВР прави някакви усилия – сега, аз не мога да кажа тези усилия доколко действително могат да дадат някакъв резултат за бъдеще, но когато ходиш на един крак, то не е ходене, а куцукане. Ние виждаме, че прокуратурата се прави на „Дръж ми каскета“. Аз може да не съм юрист, но ей така, като слушам новините, като гледам реакциите, то се вижда. Няма как да си изнесъл толкова много пари в кеш от една банка, да са те хванали, да има явно и безспорно доказателство, и прокуратурата сега почва едни сцени – „Те ни притискат, МВР ни заплашва, този ни заплашва, оня ни заплашва“, те трябва просто да си свършат работата, но не искат. Това е големят проблем. Нито изясниха, какво стана с тези 500 милиона в ДКК, нито тръгнаха да разследват как може една банка да дава кеш – отидете, вземете сега примерно от една банка 20 хиляди, изтеглете ги, идете да видите какво ще ви карат да попълните. Ще ви карат да попълните декларация за произход на средствата. А как така изнесоха милиони – над 60 милиона. Добре, тази банка как има все още български лиценз? Как може да има такава банка лиценз в България? Тези въпроси много хора си ги задават. А прокуратурата тези въпроси не си ги задава", допълни Методи Андреев.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство