Европейските наблюдатели не откриха конкуренция в руските избори. Международни организации предложиха на Русия да реформира своето законодателство, пише "Комерсант", цитиран от БТА.
Бюрото за демократични институции и права на човека към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и Парламентарната асамблея на ОССЕ публикуваха доклад за президентските избори в Русия на 18 март. Наблюдателите отново разкритикуваха липсата на реална изборна конкуренция в страната. Руското външно министерство нарече документа "поредно доказателство за политическата ангажираност" на Бюрото. Държавната дума заяви, че не може да пренапише руското законодателство, преписвайки "като под индиго" от европейското.
Международните наблюдатели стигат до извода, че за разлика от предходните избори за президент през 2012 г. руската ЦИК е организирала вота "ефективно и прозрачно", що се отнася до правните и техническите аспекти. Но като цяло кампанията е минала в "извънредно контролирана правна и политическа среда, белязана с продължаващ натиск върху критичните мнения". Повечето кандидати заявиха, че са сигурни в победата на действащия президент - Владимир Путин, отбелязва ОССЕ.
Бюрото изтъква като основен източник на политическа информация в Русия държавните електронни медии, "разгърнато и некритично отразявали дейността" на Путин, което му дало "значително предимство" и довело до "неравни условия" в изборната надпревара. Бюрото препоръчва създаването на независим надзорен орган, който да контролира свободния достъп на кандидатите до държавните средства за масова информация.
Наблюдателите споменават, че Москва е "ограничила правото на мирни събрания" с мерки срещу привържениците на опозиционера Алексей Навални, недопуснат до изборите заради съдимост. Те констатират "недостатъчно прозрачно" разглеждане на сигналите за изборни нарушения в Русия и настоятелно настоятелно препоръчват изборна реформа във федерацията.
"Нека ОССЕ първо посочи макар и една европейска страна, където изборите са по-открити, демократични и честни, отколкото в Русия. Нямаме нужда от такива препоръки", реагира Владимир Джабаров от външнополитическата комисия в руския сенат.
Геополитически, исторически и социални обективни причини не позволяват на Москва да пренапише руските закони според европейските, заявява Виктор Карамишев, депутат от Държавната дума. Законодателството на страната наистина "има нужда от усъвършенстване", признава все пак той и допълва, че руският парламент е създал тези дни експертен съвет, за да изглади "грапавините" в изборните закони.
Руското външно министерство призова Бюрото, излязло според него "далеч извън рамките на мандата си", "да преразгледа своите подходи" след "неоснователните критики" в доклада, отбелязва "Комерсант".
Съветът по правата на човека към руския държавен глава подготвя собствен анализ на президентските избори, който ще съдържа множество предложения. Ако всички те бъдат осъществени, това ще е радикалната изборна реформа, спомената в доклада, заявява цитираният от вестника Михаил Федотов, оглавяващ правозащитния орган.
"Може колкото щеш да усъвършенстваш избирателната система, но тя няма да осигури реална политическа конкуренция, ако липсва развито гражданско общество", подчертава Федотов.
Путин
Държавната дума веднага реагира: Не може да пренапише руското законодателство, преписвайки "като под индиго" от европейското
Фактор Фактор
Още от Свят
Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия
Ердоган ще се стреми да увеличи търговията с Русия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция