24 Ноември, 2024

МФ предлага данък върху бакшишите, ресторантьорите предупредиха за оскъпяване на услугите

МФ предлага данък върху бакшишите, ресторантьорите предупредиха за оскъпяване на услугите

Облагането на бакшиша означава, че той ще влезе в цената на услугата

Финансовото министерство предлага данък върху бакшишите - сервитьори, таксиметрови шофьори и фризьори да плащат данъчни вноски върху тях. Предложението е тези доходи да се облагат с 10%.

Облагането на бакшиша означава, че той ще влезе в цената на услугата и ще я оскъпи, заявиха ресторантьори пред Нава ТВ.

"В Италия знаете, отдолу пише 10% included tip, вътре в сметката. Тоест при 100 евро сметка, вие плащате 110 евро. Ама това вече не е бакшиш. Ако вие, клиентът, решите да оставите някой лев, то не виждам защо това нещо трябва да бъде облагано." - посочи Ричард Алибегов от Асоциацията на заведенията.

Според експерти идеята данък върху бакшиша трудно би могла да се реализира. Стои и въпросът как ще се установява колко точно е платено като бакшиш.

"Първо – това не виждам как ще стане. Защото ако има такава хипотеза, то бакшишът трябва да бъде платен с карта." - отбеляза финансистът Владимир Сираков.
Икономистът Красен Станчев го смята за неприложимо. "Но от друга страна е неправилно, защото това е ваш подарък за мен. Или обратното, разбира се." - споделя той.

Други обаче смятат, че това е начин определени сектори да се изсветлят. Но се поставя и въпросът - защо в даден бранш се плаща данък върху всички доходи, а в ресторантьорския някои от парите се прибират директно в джоба?

В Европа има и примери, като например Франция, при които данъкът върху бакшишите работи.

Обикновено таксата за обслужване във Франция е около 10%. Но прави добро впечатление, когато клиентът остави и допълнителен бакшиш, който обаче е освободен от данъци.
Сподели:

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона