16 Декември, 2024

Мицкоски се жалва: Скопие и Белград са жертва на прецеденти

 Мицкоски се жалва: Скопие и Белград са жертва на прецеденти

снимка: архив Faktor.bg

Македонският премиер брани Сърбия срещу "българското вето", след като някои членки на ЕС не дадоха зелена светлина за отваряне на Клъстър 3 от преговорите, сред които беше и България

Отказът на България да даде зелена светлина за отварянето на Клъстер 3 за Белград в преговорите с ЕС стана повод за остър коментар на македонския премиер Християн Мицкоски. В него той определя Белград и Скопие жертва на прецеденти, които в Евросъюза се превръщат в правило.

"След като бъде създаден прецедент, трябва да сме наясно, че този прецедент става правило. Ние сме жертва на прецедент. И беше въпрос на време тези прецеденти да станат правило. Те не са за решаване на въпроси, които са свързани с годините пред нас, а са предимно двустранни проблеми. И така си говорехме през цялото време. Говорихме за това през всичките тези години, когато бяхме опозиционна партия и сега", каза Мицкоски.

Той съобщи, че е разбрал за нон пейпър и възможността за различно вземане на решения в ЕС в рамките на Берлинския процес, на неофициален обяд, организиран от германския канцлер Олаф Шолц. Там президентът на Словения Наташа Пирц Мусар е заявила, че има такова предложение, твърди Мицкоски.

"Тя каза тогава на масата, че има такъв нон пейпър - 27 минус едно, за да се решават този тип въпроси в рамките на ЕС, защото иначе може да станем жертва на вето. Ето виждате какво се случва със Сърбия и Черна гора, след 12, 13 години преговори и по пътя на преговорите, не е задължително да се случи само в началото. България ни казва: вижте, сега ще отворите този процес, вие се съгласихте, но за да отворим първия клъстер, трябва да седнем отново и да говорим за проблемите на малцинствата. И ето какво правим, оп вето отново. Защо? защото така е решил някакъв политически маргинали някъде. Това не е добре. Затова казвам, че или ще тръгнем по правилния път, или ще бъдем жертва на процеса", заяви още Мицкосци.

Мицкоски смята, че Европейският съюз трябва да се върне към старите коловози, които се основават на системата на заслугите, тоест на постиженията, а не на двустранните спорове.

"Не казвам, че ако не сме добре по отношение на правовата държава, в образованието, в риболова или в каквото и да било друго, да не ни забавят или спират. Но ако трябва да решаваме въпроси от 11-12 век и те ни пречат, тогава никога няма да бъдем част от ЕС. Тогава ще имаме две възможности. Или ще се самоунищожим, което е лудост, или ще се борим по-силно, за да бъдем част от ЕС, докато съществуват тези спорове", каза още премиерът на Северна Македония.

Мицкоски обяви, че заминава за Брюксел на 18 декември "със стандартния куфар и със стандартната опаковка на стандартния куфар", с което ще завършат двустранните срещи с висши европейски представители, на които ще бъдат представени аргументите на Скопие за това как да продължи процеса на евроинтеграция.

"Мисля, че всички ще знаят какви са аргументите ни, какви са страховете ни, защо се притесняваме и че сме готови да намерим решение, което не е само за първата стъпка, а  ще ни отведе до края", продължи македонският премиер.

Относно липсата на редовно правителство в България Мицкоски заяви, че у нас "все още има легитимен политик, който може да взема такива решения", и посочи, че не визира президента Румен Радев, а служебния премиер - Димитър Главчев.

"Там имаме служебно правителство със служебен министър-председател. Може все още да нямаме редовно правителство, но не можем да знаем кога ще бъде съставено това правителство, колко дълго ще продължи. Ето защо трябва да работим с всички наши партньори. И сега, ако това е двустранен проблем между нас и ЕС, защото така ни казаха едно време, ние сме готови да говорим с ЕС. Разговаряме с всички", допълни Мицкоски.

Той обяви, че правителството в Скопие "ще продължи да се бори, защото това е битка за бъдещите поколения тук, но и в Европа".

"Ние се борим за европейските ценности, за да ги върнем към основите, върху които се крепи идеята за ЕС. Той не почива на идеята за двустранни спорове, а върху мултикултурализъм, космополитизъм, разбирателство, прогрес, качество", завърши Християн Мицкоски, цитиран от БГНЕС

Сподели:
Падна правителството на Шолц след вот на доверие

Падна правителството на Шолц след вот на доверие

Канцлерът на Германия, Олаф Шолц, загуби исторически вот на доверие в Бундестага, с което проправи пътя за предсрочни избори, които Фридрих Мерц определя като "ден на облекчение"

Командир във ВСУ: Украйна става 5-тата страна с лазерно оръжие

Командир във ВСУ: Украйна става 5-тата страна с лазерно оръжие

Сухариевски обаче съзнателно не предоставя подробности за техническите параметри и способности за новото оръжие от съображения за сигурност

Тръмп номинира "борец за свободното слово" за шеф на Федералната комисия по комуникации

Тръмп номинира "борец за свободното слово" за шеф на Федералната комисия по комуникации

Американците са жертва на безпрецедентен ръст в цензурата през последните няколко години, време е да смажем този картел, убеден е Кар