22 Декември, 2025

Мицотакис и Рюте призоваха ЕС да изгради силна отбранителна индустрия

Мицотакис и Рюте призоваха ЕС да изгради силна отбранителна индустрия

Снимка: БГНЕС

Мицотакис и Рюте призоваха ЕС да изгради силна отбранителна индустрия

Европейският съюз трябва да засили ролята си в областта на отбраната и оръжейната промишленост и да подобри сътрудничеството си с НАТО.

Това заяви гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис след среща с генералния секретар на Алианса Марк Рюте, съобщи вестник "Катимерини".

След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. ЕС се стреми да повиши отбранителния си капацитет, а Европейската комисия обеща да даде тласък на водещи проекти в областта на въздушната и кибернетичната отбрана.

„Постигнахме съгласие по един от основните приоритети за всички съюзници - необходимостта от засилване на общата ни отбрана - цел, която изисква силна отбранителна индустрия, значителни инвестиции. И по-ефективно сътрудничество между ЕС и НАТО.“ - отбеляза Мицотакис след срещата в Атина.

Гърция харчи годишно около 3% от брутния си вътрешен продукт (БВП) за отбрана.

Въпреки увеличаването на разходите след нахлуването на Русия в Украйна, общите разходи за отбрана на ЕС от около 326 млрд. евро през 2024 г. представляват само 1,9 % от неговия БВП, според Европейската агенция по отбрана.

Гърция представи предложения, които биха позволили на държавите членки да разполагат с повече фискални възможности за инвестиране в проекти в областта на отбраната.

Атина иска да реформира армията си и да обнови отбранителната си индустрия, докато се възстановява от продължилата десетилетие дългова криза, която я принуди да съкрати разходите си. Освен това страната води преговори с Израел за разработване на система за противовъздушна и противоракетна отбрана на стойност 2 млрд. евро.

Мицотакис заяви, че подкрепата за Украйна трябва да продължи, а Рюте, бивш нидерландски министър-председател, похвали Гърция, че е помогнала да се ускори обучението на украински пилоти и техници за изтребители F-16.

„Трябва също така да засилим възпирането и отбраната си, включително чрез увеличаване на инвестициите и производството в сектора. Добрата новина е, че с НАТО имаме съюза, от който се нуждаем, за да защитим всеки сантиметър от територията си.“ - каза Рюте. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Пикът на последния за 2025 г. метеорен поток е на 22 декември

Пикът на последния за 2025 г. метеорен поток е на 22 декември

На 22 декември Слънцето ще изгрее в 07:54 ч. за столицата, а наблюдения ще могат да се провеждат до около 06:45 ч. сутринта

Освободиха отвлечените 130 нигерийски деца

Освободиха отвлечените 130 нигерийски деца

„Още 130 отвлечени ученици от щата Нигер са освободени, нито един не остана в плен.“ По-рано през декември бяха освободени други 100 деца.

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Новият самолетоносач, също с ядрен двигател, ще е много по-голям от сегашния. Той ще е с водоизместимост близо 80 000 тона и с дължина около 310 метра