Решението на Конституционния съд няма да доведе до ново съотношение на партиите в Народното събрание.
Такова е мнението на Михаил Константинов, директор по електоралните анализи и прогнози в „Галъп интернешънъл Болкан“.
Припомняме, КС възложи на Централната избирателна комисия да извърши преизчисляване на резултатите от вота на 27 октомври въз основа на протоколите.
„Всичко зависи от новите данни и какво отношение имат към старите. Да разгледаме двата крайни случая. В единия нищо не се променя. Гласовете са различни, обаче мандатите са същите.
Тоест, грубо казано промените са малки. В другия случай „Величие” влиза, успява да навакса 22 гласа, които липсваха, и вкарва 10 депутати. В този случай управляващата коалиция губи 5 мандата и от 126 стават 121. Като ГЕРБ губи 3 мандата, следващата сила губи 2 мандата. И в двата варианта управляващите ще имат мнозинство. В единия случай ще стане по-крехко.“ - обясни Константинов.
Той припомни също как процедират РИК и ЦИК в изборния ден.
„Резултатите се броят във секциите. Всяка секция произвежда протокол, в който отбелязва някои общи неща и главно отбелязва всяка партия колко гласа е получила и всеки кандидат от листата колко преференции има. Това е съществената информация. После тези неща се носят в Районната избирателна комисия, където се вкарват от „Информационно обслужване” в компютрите и се създава първата база данни. Накрая същите тези протоколи, по-скоро копия от тях, се носят в ЦИК, където отново се вкарват в компютрите и се създава втора база данни. Двете бази трябва да са еднакви. При сравняването им обикновено възникват дребни разлики - около 400-500 броя общо, които с решение на ЦИК се уточняват. Казва се кое число, как да се чете, ако има разлика. До този момент, подобни малки разлики не са променяли нищо.” - отбеляза Константинов.
Според него дори правителството да падне, не е нужно да пада и парламентът.
„Досегашната глупава практика на българския парламент трябва да се прекрати. Това е пълна дивлотия. Един парламент може да излъчи няколко правителства. Това се е случило двата пъти в българската история.” - заключи експертът.
Още от България
Прокуратурата: Пожарът в къщата на майката на европрокурор Теодора Георгиева не е умишлен
В рамките на досъдебното производство са назначени 11 експертизи, извършени са общо три огледа на местопроизшествието, разпитани са 21 свидетели, изискани и приобщени са записи на камери от системата за видеонаблюдение
Емилиян Гебрев: Не един, два завода за барут са нужни на България - троянски коне пречат
"Хубаво е, че най-накрая производството на такива отбранителни продукти не е лоша дума"
Какви са рисковете при бързите кредити и как да ги избегнем?
За много хора, идеята да вземат бърз кредит е привлекателна в момент на финансово затруднение. Но докато този вид заеми предлагат незабавен достъп до пари, те идват със специфични рискове, които не бива да се подценяват. Понякога лихвите могат да бъдат високи, условията – неясни, а възможността да се стигне до спирала на задлъжняване е реална.