Излишно е увеличаването на годините, в които ще може да се прехвърля втората пенсия. Петте години са твърде много. Това мнение изрази пред bnr икономистът Мика Зайкова, дългогодишен синдикалист. Увеличаването на годините само създава хаос, смята тя. Според Зайкова трябва да се намери средно положение – „една година е малко, но две са достатъчно“.
От една страна пенсионно-осигурителното дружество трябва да има време за пренастройка на инвестиционните си програми, от друга Националният осигурителен институт съща трябва да може да планира разчетите си, допълни Зайкова.
За първите кохорти, които се пенсионират тази есен и до 2024 година е по-изгодно да си прехвърлят парите от втория стълб в НОИ, посочи Мика Зайкова. „Колкото по-нататък отиват нещата, трябва да се следи доходността и дали натрупаните пари са повече.“
„Работата е там, че в НОИ не отива пълната сума в индивидуалната партида, а брутният размер на вноските, които са били превеждани от НАП. Доходността не отива в НОИ, а си остава в пенсионното дружество“, уточни Мика Зайкова.
„Доходността в тези дружества не може да бъде висока, понеже самият закон е консервативен и не позволява рискови инвестиции, които носят по-висока доходност.“
По думите й пенсионните фондове ще бъдат ощетени, защото в първия момент повече хора ще си прехвърлят парите в НОИ.
Относно втория стълб Зайкова подчерта, че актуализацията на вторите пенсии може да не върви само нагоре, а и да свали пенсията надолу.
![Мика Зайкова: За първите кохорти пенсионери е по-изгодно да си прехвърлят партидите в НОИ](/static/downloads/uploads/Images_3/N/NOI.jpg)
5 години за прехвърляне на индивидуалната партида са много, смята дългогодишният синдикалист
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Нанков: Последните 4 години бяха истинска катастрофа в управлението на водите
"Продължаваме промяната" имат голям принос в създаването на водната криза в страната с вредни решения, вместо да решават проблемите на хората
46% от българите подкрепят въвеждането на еврото, но и 46% са "против"
Това сочи изследване на "Стандартен Евробарометър", проведено преди месец
Евробарометър: Покрепата на българите за Еврозоната расте въпреки поляризацията в обществото
Близо две трети от българите виждат основния положителен резултат от членството в ЕС в свободното придвижване, което дава възможност да избираш къде да живееш, работиш, учиш или правиш бизнес