31 години се навършват днес от аварията на Чернобилската атомна електроцентрала. Стотици хиляди хора са били изложени на унищожителното действие на радиацията, огромни територии, граничещи с АЕЦ в Украйна и Беларус, ще останат необитаеми за поне още 100 години. Такива са ужасните последствия на тази авария, която се превърна в най-голямата екологична катастрофа в съвременната история на човечеството. Тази зловеща картина припомни в свое изявление пред Faktor.bg посланикът на Украйна в София Н.Пр. Микола Балтажи.
Чернобилската атомната електроцентрала се намира на 110 км северно от Киев и на 20 км южно от украинско-белоруската граница, на брега на река Припят. Станцията е проектирана и построена в периода от 1970-1980 година.
Инцидентът се случва в 1 часа и 23 минути през нощта на 26 април 1986 г., когато операторите в станцията провеждат експеримент с цел подобряване на безопасността на реактора в случай на аварийно изключване на електрозахранването. В процеса на експеримента се стига до загуба на контрол над енергоблока №4, става огромна експлозия, която разрушава самия реактор и технологичната сграда на енергоблока, припомня черната хронология дипломатът.
В резултат на взрива в околната среда попада голямо количество силно токсични радиоактивни компоненти от активната зона на ядрения реактор. Малките радиоактивни частици се разнасят в горните слоеве на атмосферата и се разпространяват над огромни територии. Радиоактивните валежи обхващат Европа и цялото Северно полукълбо. Най-голямото замърсяване получава 30-километровата зона около АЕЦ. Тогава се евакуират градовете Припят и Чернобил, намиращи се в непосредствена близост до централата, както и всички населени места, намиращи се на територията (сега "Чернобилска зона на Отчуждение"). В резултат на катастрофата се замърсяват почти 10% от територията на Украйна и страдат 3 млн. души
В ликвидация на последствията от аварията през 1986-1992 взимат участие повече от 600 хиляди цивилни и военни. Те демонстрират истински героизъм и с цената на живота и здравето си спасяват Украйна, Европа и света от още по-сериозна катастрофа.
До ноември 1986 г. над унищожения от експлозия реактор се вдигна "Укритие" със срока на експлоатация на 30 години.
На въпрос – какво се прави сега, за да се спре изтичането на радиация, посланик Балтажи отговаря: "През 2012 г. започна изграждане на нов покрив - безопасния конфайнмент, за да подмени саркофага. Строителни и монтажни работи по изграждане на нов 110-метров купол са проведени в течение на 4 години. На 29 ноември 2016 г. четвърти енергоблок на Чернобилската АЕЦ беше покрит с движима конструкция. Стойността на проекта е 1,5 милиарда евро. Според параметрите (дължина от 165 м и с тегло над 36 000 т) новият саркофаг е най-голямата движима конструкция в света", обяснява дипломатът. Той е категоричен, че с мирния атом трябва да се говори на "вие", а също така да се залага на широко международно сътрудничество при използването на ядрената енергетика.
Още от България
Мощни бури: Коли плуват по наводнените улици на гръцките острови Миконос и Парос
Властите на Парос съобщават за 13 души, попаднали в бурята, които са били отведени от пожарникари до домовете им
ДПС-Доган решава днес ще подкрепя ли кабинета
До ескалация на напрежението в управляващото мнозинство се стигна след назначения в регулаторите
Облачно, с временни спирания на дъжда, най-вече в Североизточна България
На места в равнините ще се стели мъгла. Максималните температури ще достигат 11° - 16°, в София - около 11°.