"Намираме се в една сложна обстановка и неслучайно Световната седмица за информираност по отношение на антимикробните средства преминава под надслова "По време на Covid-19 не забравяйте за антимикробната резистентност и останете единни, за да запазите антибиотиците, да запазим антибиотиците работещи".
Това каза в ефира на БНР доц. д-р Росица Вачева - Добревска, председател на Българската асоциация по превенция и контрол на нозокомиалните инфекции и началник на Лаборатория „Микробиология и вирусология” в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ” ЕАД.
Предписването и оптимизираната употреба на антибиотици са спасявали човешки животи от създаването си до днес, но в нашето съвремие ние се сблъскваме с една повишаваща се резистентност към тях.
"По време на пандемията от коронавирусна болест има редица заплахи, които могат да повлияят антимикробната резистентност и тези дейности за управление на тяхната правилна употреба и оттам да се стимулира антимикробната резистентност като цяло. Един такъв пример е ситуацията при пациенти, които са с леко заболяване, без пневмония да им бъдат предписани антибиотици и по този начин да се увеличи антибиотичният натиск".
Много е тънка границата, за да бъде взето решението за включването на антибиотик, защото в редица случаи пациентите много бързо се влошават.
"Вирусната инфекция сама по себе си уврежда организма, уврежда белия дроб, уврежда дихателните пътища, те стават отворена врата за наслояване на бактериална инфекции и дори собствената бактериална флора, която се намира в горните дихателни пътища, тя причинява тези допълнителни бактериални пневмонии", подчерта Росица Вачева - Добревска.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца