30 Април, 2026

Милен Керемедчиев: Възможен е втори референдум в Шотландия и обединение на двете Ирландии

Милен Керемедчиев: Възможен е втори референдум в Шотландия и обединение на двете Ирландии

Милен Керемедчиев

Изборите във Великобритания бяха втори референдум, който беше необходим и желан от опозицията. Британците желаят този Брекзит да се случи. Те желаят Брекзит със сделка. Това каза в "Още от деня" по БНТ Милен Керемедчиев, бивш министър на икономиката и на външните работи.

"Британците ясно казаха, че искат да се случи Брекзит, но искат да излязат със сделка. Вторият аспект - в тези избори спечелиха националистите. Ако погледнем как са гласували британските граждани - тези от 16 до 44 години - при тях печелят лейбъристите. При 45+ печелят консерваторите. По-възрастното население с голямо мнозинство е определило желанието на Великобритания да излезе от ЕС. И трето: печелят националистите и в Шотландия, и в Северна Ирландия", коментира Керемедчиев. Според него много вероятен е сценарият с втори референдум в Шотландия за излизането на Великобритания, който да бъде подкрепен, както и че е много голям шансът за обединение на Северна Ирландия и Ирландия, което може да е решение на разногласията между ЕС и Великобритания.

"Поне една година предстои да се договаря новото търговско споразумение между британците и ЕС. Още една година ще е физическото разделяне, така че нещата няма да се обърнат с краката нагоре от 31 януари 2020 г.", каза още Милен Керемедчиев.
Сподели:

Коментари (0)

Петър Витанов, ПБ: До дни ще се сблъскаме със завладяната държава, олигарсите  понесоха поражение

Петър Витанов, ПБ: До дни ще се сблъскаме със завладяната държава, олигарсите понесоха поражение

Десетдневната еуфория след изборите свърши - до дни ще бъдем призовани да поемем своята отговорност за управлението, заяви депутатът

Илияна Йотова: Време е да възродим корените на доброто и справедливостта

Илияна Йотова: Време е да възродим корените на доброто и справедливостта

Хората очакват стабилна държава, истинско  разделение на властите, демокрация, закони, задължителни за всички

Симеон Дянков: Инфлацията се увеличи рязко, трябва да се бори незабавно

Симеон Дянков: Инфлацията се увеличи рязко, трябва да се бори незабавно

"Вчера имаше данни за много рязко увеличаване на инфлацията през последния месец – над 7%. Което ние не сме виждали от, може би, 4 години на месечна основа."