27 Март, 2026

Милен Велчев: В бюджета няма десни мерки, а леви цели, политическата нестабилност е причината за спад в инвестициите

Милен Велчев: В бюджета няма десни мерки, а леви цели, политическата нестабилност е причината за спад в инвестициите

Милен Велчев

Тристранният съвет обсъди предложенията за бюджет 2022 година. Въпреки критиките от страна на работодателите финансовото министерство остана твърдо на позициите си по отношение на нивото на максималния осигурителен доход и повишаването на минималната работна заплата. 

"Инфлацията се подхранва от страна на правтелството, ако бъде приет и изпълнен този бюджет. Напълно неуместно е в тези условия да се прави такъв дефицит. Застрашено е влизането ни в еврозоната заради дефицита и високата инфлация, която ще бъде много по-висока от изискваното за приемане", това каза в "Офанзива“ бившия финансов министър Милен Велчев. 

"За десни мерки не мога да се сетя в този бюджет, левите цели ги има. 4,8 растеж залага бюджетът, но не вярвам това да се постигне, той ще бъде между три и четири процента", смята Велчев

За него планираният дефицит от 4,5 с COVID мерките реално ще е към 6%. 

"Това е безпрецедентно висок дефицит. Размерът на дълга има второстепенно значение, по-важно е как се харчат и дали се харчат. Нормално е дългът да надхвърля дефицита", каза още той.

"Минималната заплата се предполага да компенсира досегашната инфлация. Но аргументът на финансовия министър за вадене от пазара на "некъдърни работодатели" не е състоятелен, не е работа на държавата да прави това, тя трябва да упражнява контрол. Половината от Максималния осигурителен доход трябва да расте, но не еднократно и шоково", заяви Милен Велчев.

Според него политическата нестабилност е причина за спад в инвестициите, както и неспособността на управляващите да усвоят парите, предвидени за капиталови инвестиции в публичния сектор. 
Сподели:

Коментари (0)

Георг Георгиев: Полицията се опитва да сплашва председателя на общинския съвет в Перник 

Георг Георгиев: Полицията се опитва да сплашва председателя на общинския съвет в Перник 

"Сигналът долетял по едно комунистическо ДС наследие, набедено за лидер и подопечните му демократчета”

За 7 дена проверки инспектори установиха 163 работници без трудови договори

За 7 дена проверки инспектори установиха 163 работници без трудови договори

Най-много от установените лица, неподписали трудови договори, са в дейностите „Производство на хранителни продукти“, „Строителство“ и „Търговия на дребно“

Полигонът "Змеево" може да се превърне в място за изпитания на дронове

Полигонът "Змеево" може да се превърне в място за изпитания на дронове

Преди близо 23 години полигонът "Змеево" стана известен като "лобното място" на едни от най-модерните за времето си комплекси