19 Март, 2026

Минеков праща полицаи на курсове по антична история и металургия

Минеков праща полицаи на курсове по антична история и металургия

проф. Велислав Минеков

Прави спецзвено в МВР за културните ценности

Специализиран полицейски състав ще пази културно-историческото ни наследство, съобщи в Нова Загора служебният министър на културата Велислав Минеков. Структурата се подготвя в момента. Звеното ще следи не само за иманярски набези, но и за опазването на архитектурното ни наследство.

Специалните полицаи ще мина обучителни курсове по антична история, антична металургия и много други. „Те ще пазят всичко, дори недвижимо културно наследство, дори и сгради“, коментира Минеков, предаде БТВ. По отношение на тракийската могила в новозагорското село Караново, министър Минеков сподели, че видяното там миналата седмица го е натъжило дълбоко. Припомняме, че тракийската гробница бе обект на иманярски набези, а по думите на министъра покривната й конструкция е компрометирана и до края на годината ще бъде заменена с нова.

„Вината за състоянието на могилата е разпръсната между няколко институции“, коментира Минеков. Той допълни, че към момента има спор дори и за това койтрябва да плаща за охраната на обекта, която по думите му „не е никак евтина“.

„Археолозите трябва да вземат решение дали находката от Караново ще остане на място или ще бъде преместена в музея в Нова Загора. Ако се стигне до преместване, то то ще обхване надгробната камера и колесницата“, поясни министър Минеков и допълни, че проучванията в могилата трябва да бъдат подновени.
Сподели:

Коментари (0)

Иво Аръков получава 755 000 лв. за рок начинание и аудиовизуален проект от МК в края на мандата на министър Бачев

Иво Аръков получава 755 000 лв. за рок начинание и аудиовизуален проект от МК в края на мандата на министър Бачев

Посочва се, че сумите са отпуснати в края на 2025 г. и началото на 2026 г.

„Корпус некрологус“ – роман на Тодор Гроздев, който трябва да се чете на висок глас

„Корпус некрологус“ – роман на Тодор Гроздев, който трябва да се чете на висок глас

Книгата приканва читателя да размишлява върху дълбоката същност на битието, възбужда сетивата за тъжни размисли

Откриха картина на Ел Греко, скрита под фалшификат във Ватикана

Откриха картина на Ел Греко, скрита под фалшификат във Ватикана

Във Ватикана беше открита неизвестна картина на Ел Греко, скрита под фалшификат повече от 50 години. Реставрацията разкри оригиналния образ и нови детайли за творческия процес на художника.