5 Април, 2025

Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна

Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна

снимка: архив

Анализаторите отбелязаха, че много от детайлите на споразумението са неприемливи за Киев, а подкрепата за Украйна не е в дневния ред на  администрацията на Тръмп

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп очаква Украйна бързо да подпише новото споразумение за минералните ресурси, което официално бе изпратено на Киев.

В статия на The Wall Street Journal (WSJ) се отбелязва, че новото споразумение ще даде на Вашингтон широки правомощия върху украинската икономика, но проблемът е, че украинската страна със сигурност няма да се съгласи да приеме тези условия.

Изданието отбелязва, че разминаването в предложеното и очакванията заплашват да поставят САЩ и Украйна в нов кръг от конфликти за това какво може да получи Тръмп в замяна на подкрепата на Киев във войната с Русия.

„Украинците не могат просто да се откажат от целия си икономически суверенитет“, казмва адвокат Даниел Билак.

В тази връзка изданието припомня, че в началото на февруари Тръмп каза, че не би бил против да сложи ръка на украинските минерални ресурси, а сега нещата стигнаха дотам, че желанието му прерасна в план на САЩ за извличане на печалби от украински икономически проекти в областта на металите, петрола, газа и други природни ресурси, както и инфраструктурни проекти, включително пристанища и тръбопроводи.

Проектът от 55 страници, копие от който е видяно от изданието, има за цел да върне на САЩ  милиарди долари, предоставени като помощ на Украйна. Тръмп дори пресметна, че САЩ са похарчили 350 милиарда долара за Украйна, което значително надхвърля оценките на Украйна, според които на Киев е била предоставена военна помощ в размер на около 100 милиарда долара.

Новият проект на споразумение, изпратен до Киев, предлага още създаването на командитно дружество, регистрирано в Делауеър и наречено „Инвестиционен фонд за възстановяване на САЩ и Украйна“. Белият дом го представи като печеливша форма и начин за укрепване на връзките между двете страни.

"Сделката за изкопаемите горива дава възможност на Украйна да изгради силни икономически отношения със Съединените щати, които са основата за дългосрочна сигурност и мир. Сделката ще помогне на Украйна да просперира и отразява миналите и настоящите ангажименти на Съединените щати към Украйна", казва говорителят на Съвета за национална сигурност Джеймс Хюит, без да уточнява какви точно са те.

Украйна реагира предпазливо и все още работи по официален отговор.

Изданието отбелязва, че новият проект също не включва гаранциите за сигурност, които Украйна търси, а вместо това повдига въпроса за това, че страната трябва да върне на САЩ всички пари, изразходвани за военна помощ. WSJ подчерта, че този въпрос не е бил включен в предишната версия на споразумението.

Анализаторите отбелязаха, че много от детайлите на споразумението ще бъдат трудни за приемане от Украйна. Например, въпросният фонд ще има право да избира всички проекти в областта на природните ресурси и инфраструктурата в Украйна, за които страната търси инвеститори, както нови, така и съществуващи.

Тези проекти ще изплащат печалби във фонд, управляван от борд на директорите, съставен от трима американски и двама украински представители, което по същество дава на Вашингтон контрол върху управлението на фонда. Проектите на фонда ще трябва да избягват износа на критични метали към стратегическите конкуренти на Съединените щати (каквито вероятно са страните от Европа).

В документа се казва, че парите от фонда ще бъдат използвани за изплащане на помощта, предоставена от САЩ на Украйна след руската инвазия. В документа обаче не се казва нито дума колко пари ще бъдат отделени целево за  възстановяване на самата Украйна.

Освен това, ако Киев иска да намери други инвеститори за природните си ресурси, първо трябва да представи проект на борда на фонда, който е под контрола на Вашингтон. Ако фондът откаже да ги одобри, Украйна няма да може да предложи на други потенциални инвеститори по-добри икономически условия.

Рейчъл Ризо, старши сътрудник в мозъчния тръст на Атлантическия съвет във Вашингтон, каза, че е малко вероятно Тръмп да има план, ако Украйна не подпише сделката. "Изглежда, че администрацията импровизира в момента, когато става дума за подкрепа на Украйна. Има намерение да се окаже силен натиск върху украинците, за да ги накара да се съобразят с всичко, което иска екипът на Тръмп. Но подкрепата за Украйна не е в дневния ред на тази администрация, както беше за Байдън", каза тя.

"Ако Украйна отхвърли тази версия на сделката, Вашингтон ще трябва да договори нова с Киев. И след като Тръмп призна, че Русия протака преговорите, висши служители на администрацията на Тръмп се опитват да не изглеждат твърде прокремълски", заключава изданието.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Хакан Фидан: Турция не желае конфронтация с Израел

Хакан Фидан: Турция не желае конфронтация с Израел

"Ако новата администрация в Дамаск иска да има „определени договорености“ с Израел, който, подобно на Турция, е съсед на Сирия, то това си е тяхна работа"

Повдигнаха обвинения срещу 8 души в ЕП - заради корупционно лобиране за Huawei

Повдигнаха обвинения срещу 8 души в ЕП - заради корупционно лобиране за Huawei

Подкупите са давани „много дискретно“ от 2021 г. насам - плащания за заемане на политически позиции, прекомерни подаръци

ООН: Наложените от Тръмп мита ще засегнат най-бедните и уязвимите

ООН: Наложените от Тръмп мита ще засегнат най-бедните и уязвимите

„Търговията не трябва да се превръща в още един източник на нестабилност."