24 Ноември, 2024

Министър Ангелов отговаря на актуални въпроси пред депутатите

Министър Ангелов отговаря на актуални въпроси пред депутатите

Проф. Костадин Ангелов. Снимка: БГНЕС

Министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов участва в заседанието на Комисията по здравеопазване в парламента и отговори на актуални въпроси във връзка с епидемичната обстановка и плана за ваксиниране срещу К-19.

„Ситуацията в страната във връзка с COVID-19 е изключително напрегната. Това се отразява и върху проекта за Спешната помощ. Въпреки това допълнителната медицинска апаратура е доставена в срок. До края на годината ще бъдат доставени още 20 нови линейки. Предстои да стартират строително-монтажните работи по изграждане на спешни медицински центрове в лечебните заведения или реновирането на стари такива. За съжаление има забавяне. Одобрени са всички процедури. Ще стартираме с област Русе“, съобщи проф. Ангелов.

„Медицинският хеликоптер ще бъде закупен с европейски средства. Той ще струва 20 милиона лв. Ще бъде оборудван с най-висок клас медицинска техника. В момента се изготвя спецификацията и предстои обявяването на тази обществена поръчка. За територията на страната са необходими два такива хеликоптера. По тази причина ще стартираме процедура и за закупуване на втори медицински хеликоптер“, обясни още здравният министър.

На въпроси, свързани с ваксините, проф. Ангелов отговори: 48% от служителите в лечебните заведения желаят да си поставят ваксина срещу COVID-19. Определена в организацията за поставяне на ваксините по региони. Трябва да се определят екипите, които ще ваксинират желаещите. Националният ваксинационен щаб изработи програмата, която ще следваме. Определени са отговорници на щаба. 

Министър Ангелов подчерта, че логистиката е създадена. "България е готова да приеме първата пратка от ваксини. Той обясни на депутатите, че ваксината се съхранява при минус 70 градуса и годността й е 5 дни."

Във връзка с електронното здравеопазване здравният министър обясни: „Електронното направление работи. За електронен PCR има организационен проблем, не софтуерен. Най-много направления са издадени в големите областни градове. До края на годината ще бъде въведена и електронната рецепта, като към системата ще бъдат включени освен личните лекари и аптеките. Работим много забързано и в извънработно време“.

Яслите и детските градини могат да реагират независимо кога ще вземем решение за отварянето им, съобщи министърът.

Само цифрите ще покажат какво решение да вземат и няма да бъде късно, ако то бъде взето в неделя.

Министърът не можа да се ангажира дали детските заведения ще отворят, или не.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас