„Внесох концепция за експертиза за работособността, а не закон. Това е представено пред Народното събрание. Предполагам, че там ще има обсъждане, защото парламентът поиска това от мен. Това ще бъде важно за Министерския съвет, за да знаем кои закони да предложим да бъдат променени“. Това заяви пред БТВ социалният министър Бисер Петков.
„Концепцията ни е разработвана от експертна група. Тя беше внесена от мен в Националния съвет за медицинска експертиза. Зам.-министър Султанка Петрова предложи подобни експертизи за работоспособността - да има само една комисия, която да оценява работоспособността. Спряхме се обаче над идеята комисиите да бъдат две, за да не се злоупотребява с т.нар. телково решение. Нужни са две комисии, тъй като неработоспособността не е равностойна на степента на увреждане. Именно затова включваме и експертното мнение на НОИ“, уточни министър Петров.
„В много европейски държави като Полша и Чехия, осигурителните институти правят оценката за неработоспособността. В тези страни подобна практика работи ефективно и няма злоупотреби. Хората няма да бъдат физически ангажирани. Втората комисия ще прави своите преценки на база на документите и решенията на първата. Един от основните дукументи ще бъде мединската експертиза, която ще се прави от лекари към Министерството на здравеопазването. Колегите от МЗ предлагат нов модел на лекарска експертиза и нова организация на телковите комисии“, коментира социалният министър.
„Записали сме, че през 2019 г. ще отпадне таванът на новоотпуснатите пенсии. Разходът няма да натежи много на държавата. В бюджета на държавата за 2018 г. има акцент към социалната сфера. Предвиждат се повече разходи за пенсии чрез по-високия коефициент за работен стаж. Други разходи за социалното министерство са увеличените пари за инвалидите и за личните асистенти. От началото на тази година бяха въведени нови правила за отглеждане на деца с увреждания. Дете с над 90% увреждания получава 930 лв. Тази сума ще продължи да се изплаща. В България бяха закрити всички институции за деца с увреждания. На тяхно място има центрове за рехабилитация и интеграция. Предвиждаме нови подобни центрове. За следващата година ще открием още 88“, каза още Бисер Петков.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов