11 Май, 2026

Министър Малинов: Не мога да кажа точно какви са приходите от транзита по "Балкански поток"

Министър Малинов: Не мога да кажа точно какви са приходите от транзита по "Балкански поток"

Владимир Малинов, снимка: архив

"Тази инфраструктура е част от всички активи на "Бултартрансгаз" и за събираните такси за транзит по "Балкански поток" не се води отделно счетоводство“

Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов не даде точен отговор за това какви са приходите от пренос на природен газ по „Балкански поток“ – въпросът беше отправен към него от депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.  

„Не мога да ви кажа точно, защото тази инфраструктура е част от всички активи на "Бултартрансгаз" и за събираните такси за транзит по "Балкански поток" не се води отделно счетоводство.“ – посочва министерът. 

"Посочената инфраструктура е неразделна част от цялостната газопреносна система, собственост на газопреносния оператор, за която не се поддържа отделна счетоводна отчетност. Газопреносната система следва да се разглежда като единнно цяло...", гласи отговорът на Малинов, цитиран от в. „Сега“. 

В отговора си до Мирчев служебният министър все пак посочва, че приходите на "Булгартрансгаз" за 2024 г. са  95,2 млн. лв. Това обаче е комплексна сума, която включва "постъпленията към фонд "Сигурност на електроенергийната система", корпоративен данък и акцизи".

Въпросът на Ивайло Мирчев е свързан и със санкциите на САЩ, наложени на руската "Газпромбанк", тъй като всички разплащания на  "Газпромбанк" преминаваха именно през тази банка и само през нея. Депутатът пита министъра има ли риск за постъпленията на "Булгартрансгаз". 

Малинов посочва, че "намаляването на постъпленията от тразитни такси би довело до спад в данъчните постъпления", че диверсификацията на приходите на дружеството е на "високо ниво", но че "значително намаляване на приходи от резервиран капацитет би се отразило върху реазлираната печалба и върху дългосрочните инвестиционни възможности на дружеството". 

Преди дни министърът увери, че дължимите от „Газпром експорт“ за декември транзитни такси за преноса на руски газ през „Балкански поток“ до Сърбия и Унгария са платени. 

"За момента проблем няма, продължава работата за осигуряване на плащанията към „Булгартрансгаз“ за януари и когато вариантите за тях бъдат ясни, ще бъдат обявени", каза Малинов пред журналисти.

Междувременно руският държавен глава Владимир Путин издаде указ, според който преводите по договори и сделки за природен газ ще може да се извършват и през други банки. 

 Санкциите на САЩ влязоха в сила на 20 декември.

Сподели:

Коментари (0)

Mati Ukraina addressed an open letter to European institutions about the concert of Putinist Repin

Mati Ukraina addressed an open letter to European institutions about the concert of Putinist Repin

"We emphasize that this appeal is not directed against cultural exchange as such, but against the potential use of cultural platforms in contradiction with the values and policies of the European Union"

Ивайло Мирчев: Появи се българският Дугин и ни нарече "отпаднала необходимост"

Ивайло Мирчев: Появи се българският Дугин и ни нарече "отпаднала необходимост"

Трябва да заздравим коалицията, да повишим интеграцията, трябва да покажем, че не просто ДБ продължава да съществува уверено, но ние можем да бъде тези, които да управляват страната

„Мати Украйна“ сезира и европейските институции за концерта на путиниста Репин

„Мати Украйна“ сезира и европейските институции за концерта на путиниста Репин

"Подчертаваме, че този апел не е насочен срещу културния обмен като такъв, а срещу потенциалното използване на културни платформи в противоречие с ценностите и политиките на Европейския съюз“