Търси се максимален размер на компенсациите за ток и парно. Трябва да се съгласува това с ЕК. Предстои да станат ясни размерът и структурата, по която ще се компенсират хората, като идеята е да се намери баланс и като се гледа целия отоплителен сезон. Това заяви в студиото на Би Ти Ви енергийният министър Александър Николов.
По неговите думи парите за тези помощи са осигурени поне за януари и февруари и става въпрос за 200 млн. лева. Той обеща, че няма да се допуснат фалити на електроразпределителни дружества.
Що се отнася до ниската цена на газа, на която „Булгаргаз“ продава на Румъния, министърът обясни:
Дружеството „Булгаргаз“ трябва да се управлява така, че да носи максимално полезно и изгодно за обществото. Добре е да се види как е управлявано това дружество, как се е отразявало това на отношенията с КЕВР. Дали трябва и може да се спре износът на газ (на ниски цени за Румъния – бел. ред.) не може. Но цените, на които продава газ в България, трябва да са най-добри за обществото, категоричен бе Николов.
Природният газ е много важен за производството на електричество. Затова през последните месеци се заформи перфектната буря – повишение на цените на газ и ток. Ще се опитаме да овладеем тази буря. Тежкият период е за всички, затова търсим баланса за хората и бизнеса, за да се премине към период, в който цените ще бъдат по-нормални. Важно ще е какви ще бъдат входящите ресурси на дружествата. Надяваме се положителната тенденция да бъде почувствана още през януари, когато влязат в сила тези компенсации, обясни министърът.
Няма как да ограничим износа на газ и ток за нашите съседки. Това реално означава да излезем от европейския пазар, който е много по-голям от българския, уточни той.
Подлежи на проверка защо до нас не достигат достатъчни количества азерски газ, тоест пълният обем, както е по двата договора. Има възможност за изграждането на две алтернативни трасета, по които да бъде транспортиран азерския газ. И това ще се отрази позитивно на потребителите, като с проценти ще падне цената на газа – до 10%. Знаем къде е проблемът, но въпросът, който стои пред нас – че сме в един критичен момент. Но на ниво комуникации и преговори с азерската страна вече са осъществени, коментира още Николов.
Забавянето в изграждането на интерконектора България-Гърция е регламентирано с плащането на неустойки на нашата страна. Но е истина, че ние губим всеки ден от забавянето, посочи Александър Николов.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг