Социалният министър Бисер Петков заяви, че въвеждането на системата за експертиза на работоспособността има за цел да подобри условията за реализация на хората с увреждания на пазара на труда и да се повиши ефективността на предоставяните средства и услуги, а не да се ограничат средствата, които обществото отделя за хората с увреждания, или да се отнемат придобити права, включително и правото на пенсия.
"Лице, което може да работи и което отговаря на условията за получаване на пенсия за инвалидност, няма да бъде лишено от възможността да я получава", отбеляза министърът на труда и социалната политика в отговор на протестната нота на национално представителните организации на хората с увреждания. По думите му било "некоректно" да се твърди, че планираната реформа в областта на медицинската експертиза и оценката на работоспособността ще доведе до отнемане правото на инвалидна пенсия на 100-150 хиляди български граждани.
"Промяната често се възприема като нещо нежелано и плашещо, най-вече заради неизвестността и несигурността, както и поради страхът от загуба на постигнатото", отбелязва Бисер Петков. Той призова към "споделена отговорност" и заяви, че очаква националното представителство да влезе в "конструктивен диалог".
Още от България
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност
Плевнелиев: Радев има план за властта, зад него са агенти на ДС и много олигарси
На следващите избори България наистина ще бъде на ръба да попадне изцяло отровена от популизма
Затопляне или студ - какво ще ни донесе новата седмица
Температурите ще се повишават и в сряда минималните ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните - между 11° и 16°