"За мен това е признание за престъпление. Има решение на парламента за неизнасяне на оръжие за Украйна, а те реализират таен план за неговото заобикаляне?", зачуди се министърът на икономиката Никола Стоянов по време на отчетната си пресконференция днес, цитиран от "Сега" . Така той коментира статията в авторитетния германски вестник "Ди Велт", в която се твърди, че в началото на войната в Украйна тогавашният премиер Кирил Петков и финансовият министър Асен Василев са реализирали таен план за доставки на оръжия и гориво за Киев.
Стоянов изрично отбеляза, че няма как да има таен износ на оръжие, зад гърба на министъра на икономиката - в случая Корнелия Нинова. Той повтори, че износът за Полша се е увеличил рязко през 2022 г. спрямо 2021 г. През първите три месеца на годината, когато е управлявал кабинетът на Кирил Петков са одобрени 2 пъти повече сделки, отколкото през последните три месеца на същата година, когато управлява служебният кабинет. "Абсурдно е да се твърди, че министърът не знае какво се случва", повтори няколко пъти той.
Министърът на икономиката си писа висока оценка за работата.
Първостепенната задача беше подготовка на българската икономика за зимата. През месец август чертаехме схеми коя индустрия ще затвори първа, коя втора и т.н. Тогава реалността беше това. Благодарение на Министерство на икономиката негативните сценарии за българската икономика не се състояха. Инфлацията през октомври и ноември е надолу, декември се задържа.Считам за успех, че България може да е един от добрите примери за Европа как се справи до момента с кризите, които ни заобикалят, заяви служебният министър на икономиката, предаде репортер на БГНЕС.
Стоянов отбеляза, че една от задачите, която е била възложена на министерството е да се включи в преговорния процес с “Лукойл”. “Успяхме с много сериозни преговори. Резултатът е факт. “Лукойл” премести икономическата си дейност в страната и през декември платиха 90 млн. лв. в българския бюджет. На база на този успех и парите, които получихме от тях, следващата седмица на МС ще минат и нови мерки в подкрепа на хората по отношение на високите цени. Ще гласуваме 40% по-евтини карти за обществен транспорт за пенсионерите, 70% намаление за картите за учениците и безплатно пътуване за деца до 10 години”, съобщи служебният министър на икономиката.
Той коментира и решението на парламента за отпадане на мярката за компенсации на горива от 0,25 стотинки. По думите му спирането на тази мярка преди да са разработени други мерки за компенсации е било грешка.
“Няма нищо социално в тази мярка, единствен критерии е да имаш личен автомобил. Считахме за разумно и бяхме планирали мярката да продължи, докато сме готови с нови мерки. Депутатите, взимайки това решение от 1 януари да се спре мярката, ни изненадаха”, подчерта той. Стоянов категорично заяви, че служебният кабинет не е спрял мярката и това е направено от парламента.
Служебният министър на икономиката отбеляза, че цените на горивата са спаднали с последните месеци и посочи: “Дизелът, когато ние застъпваме е бил 3,50 лв., а до ден-днешен е 2,93 лв. Около 15 % намаление. Бензин е бил 3.34 лв., а днес е около 2,59 лв. Тук са около 20% спад. Успяхме да намалим толкова много цените, защото те са били прекалено високи и просто ги заварихме. До ден-днешен цените в България са най-ниските в Европа, може би с Румъния са на сходни равнища”, категоричен е той.
По думите му цените в България са спаднали два пъти спрямо останалите държави.
Стоянов подчерта, че инфлацията се усеща от всеки човек всеки ден, когато отиде в магазина. “Още през октомври инфлацията се понижи с 1 пункт, ноември почти един пункт надолу”, каза той и посочи, че това се дължи на работата на министерствата, както и спадът на цените на горивата. “Януари месец се надявам тази тенденция да продължи”, изрази надежда той.
По думите му инфлацията е важна предвид бъдещото ни влизане в еврозоната. “Силно се надявам дотогава инфлацията в България да е едноцифрено число. Със сигурност всички ще се съгласят, че цените вече не растат. В следващите месеци ще се опитаме да търсим начини и мерки постепенно да стимулираме по-бързия спад на цените на стоки от първа необходимост”, обясни Стоянов. Той отбеляза, че това, което и от бизнеса признават е, че е нормално в несигурни времена всеки по веригата да се застрахова и да вдигне малко цените.
Служебният министър на икономиката уточни, че диалогът с бизнеса е много важен за тях. “Институциите трябва да се допитват до хората, работодателите и синдикатите. Още първата седмица започнахме именно с това, сформирахме работни групи. Имаше и отраслови съвети, някой свикахме, други предстои да свикаме. Работата с бизнеса беше на добро ниво”, категоричен е той.
Стоянов коментира и работата, която са свършили във връзка с членството на страната в ОИСР.
“Приехме промени в правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия. Една от сериозните забележки, която дойде от ОИСР е как се управляват публичните предприятия. С тези промени сме дали предимство на експертността, а не на политиците“, уточни той.
Служебният министър на икономиката обясни, че когато са започнали работа са заварили 1/3 от местата на търговските аташета в чужбина празни. “Оказа се, че нямаме търговски представители в Италия, Франция, САЩ, Китай, Индия”, съобщи той. По думите му в работна група се е работило по разработване на мерки, които да дадат яснота на служителите, които заемат позицията търговско аташе.
Той обясни, че по време на мандата му са наблегнали не само върху инвестиции, но и върху партньорства на чуждестранни компании с български. “В тази посока се опитахме да правим повече предложения към чуждите компании”, уточни той. Стоянов напомни, че са провели среща с чуждите компании, за да видят как се чувстват и развиват в страната, защото именно до тези компании се допитват инвеститорите, когато се колебаят дали да инвестират в страната.
Стоянов подчерта: “200 000 лв. успяхме да заделим за ремонт на министерството. В моя кабинет са сменени три крушки. По отношение на модернизацията на министерството успяхме да пуснем нов сайт и нова поща“, каза той.
Служебният министър на икономиката съобщи: “Не съм получил покана за следващия служебен кабинет и не са водени разговори с мен. Ако получи покана, Стоянов ще проведе разговори с президента. „Ако разговорът е положителен, бих се съгласил”, добави той.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас