13% от децата отпадат преждевременно от училище, казва още той
Да, има отпаднали и необхванати в образователната система деца. Те са около 200 000, между 5 и 18 години, като една голяма част живеят трайно извън страната. Но точната бройка ще установим след започналата проверка на 1100 педагогически специалисти. Ще имаме и предписани мерки за тези деца. Това обяви в ефира на Би Ти Ви образователният минстър Красимир Вълчев.
Около две армии от децата на ходят на училище. 130 000 - 150 000, което е около 13%, са преждевременно отпадналите деца, продължи със статистиката министърът и подчерта, че това е сериозно предизвикателство пред институциите.
Целта ни е с новите образователни политики да обхванем всички деца и да ги вкараме в училище. Има вече регламентирани санкции за семействата, които не пращат децата си на училище. Факт е, че деца, които не са минали през детска градина, голяма част от тях започват да изостават в училищните класове. Няма задължение за повтаряне, но е задължение на училищата да се окажа максимална допълнителна подкрепа на такива ученици. Но едно дете, което не знае български език, му трябват стотици часове да се компенсира този дефицит, коментира Вълчев.
Той изтъкна, че агресията е един от проблемите на съвременното общество. Не може само образователната система да се справи с него. Затова сега започва да се инвестира в спортната инфраструктура и да се въвеждат повече психолози в училищата и детските заведения. В същото време обаче е необходимо учителите индивидуално да работят с децата, защото това е един от начините да се справим с агресията.
В дългосрочен план министър Вълчев посочи, че предизвикателството е да се запълнят свободните учителски места, като млади и правоспособни учители бъдат привлечени в образователната система. За жалост няма централна банка с учители, които да подпомогнат решаването на този проблем, каза на финала образователният министър.
Още от България
Зеленски призна колко често плаче
"Винаги ми е тежко, когато връчвам ордени на майки и бащи, загубили децата си. В такива моменти действително често плача“, разказа украйнският президент
Европейският парламент гласува утре доклада за Северна Македония
По време на дебата в Страсбург български евродепутати коментираха текстовете в доклада и изпълнението на ангажиментите, заложени в преговорната рамка на Северна Македония с ЕС
Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва
Той напомни, че резултатът от досегашния подход е два президентски мандата за Радев и сега пълно мнозинство за ПБ: „Само идиоти или злонамерени хора правят това“