По разпореждане на министъра на финансите Асен Василев Агенцията по обществени поръчки е разработила методическо указание за прилагането на изключенията от Закона за обществените поръчки (ЗОП), касаещи вътрешното възлагане, познато още като "ин хаус".
В методическото указание се подчертава, че за "ин хаус" поръчките е необходимо изпълнителят да има капацитет да изпълни сам съответните дейности, които са предмет на договора (да предостави услугата, да изпълни строителството и т.н.). Ако прехвърли осъществяването на друго лице, на практика се стига до прикрито "превъзлагане" на обществена поръчка, т.е. до заобикаляне прилагането на ЗОП и по този начин - до ограничаване на конкуренцията.
За да се осигури публичност на поръчките, за които се прилагат разгледаните изключения, в закона е въведено задължение за възложителите да публикуват обявление за възлагане на поръчка, когато сключват договори по "ин хаус" метода. За тези със значителни стойности, със стратегическо значение или към които е налице сериозен обществен интерес, е препоръчително възложителите да обявят предварително намеренията си да сключат такъв договор, като публикуват обявление за доброволна прозрачност в Регистъра на обществените поръчки.
На 8 юли министърът на финансите съобщи, че за последните 2 години близо 8.5 млрд. лева са възложени без обществени поръчки (с т.нар ин хаус процедури). За цитирания период най-големите крайни изпълнители на договори с обществен ресурс са "Обединение Консорциум Аркад", което работи по изграждането на българския участък на газопровода "Балкански поток" (2.587 млрд. лева), държавната "Автомагистрали "Хемус" АД (960 млн. лева) и "ДЗЗД Джен Дуй ЖП Елин Пелин" (599 млн. лева) и др.
![Министър Василев с ново методическо указание за прилагането на Закона за обществени поръчки](/static/downloads/uploads/Images_3/A/asen-vasilev_1_.jpg)
Асен Василев
В него се подчертава, че за "ин хаус" поръчките е необходимо изпълнителят да има капацитет да изпълни сам съответните дейности
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.