27 Февруари, 2026

Мицотакис и Зеленски подписаха споразумение за сътрудничество

Мицотакис и Зеленски подписаха споразумение за сътрудничество

Кириакос Мицотакис и Володимир Зеленски, снимка: Фейсбук

В области като енергетика, икономика, гражданска защита и културно наследство

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и украинският президент Володимир Зеленски подписаха в Брюксел споразумение за сътрудничество в сферата на сигурността и отбраната, предаде БНР. 

Споразумението позволява на Гърция активно да участва във възстановяването на Украйна с акцент за област Одеса, където живеят хиляди етнически гърци, се казва в изявление на правителството. Споразумението обхваща сътрудничество в области като енергетика, икономика, гражданска защита и културно наследство.

Според изявление на украинския президент, публикувано в социалните мрежи и цитирано от гръцките медии, Гърция ще осигурява допълнителни ресурси за обучението на украински пилоти, както и военна помощ в рамките на възможностите на страната.

Комунистическата партия реагира с искане за незабавно обсъждане в парламента на договора с Киев и обвини премиера, че води тайна от депутатите външна политика. 
Националистите от "Гръцко решение" изтълкуваха договора с Украйна като "заплаха за националната сигурност" и въвличане на страната във войната.

Сподели:

Коментари (0)

МВФ одобри заем за Украйна от 8,1 млрд. долара, отпуска първия транш

МВФ одобри заем за Украйна от 8,1 млрд. долара, отпуска първия транш

Изпълнителният съвет на Фонда подписа новата програма във Вашингтон на 26 февруари. Киев ще получава финансова подкрепа от фонда на траншове до 2029 г.

Унизително поражение за Стармър, Зелените превзеха крепост на лейбъристите

Унизително поражение за Стармър, Зелените превзеха крепост на лейбъристите

Загубата подчертава още по-ярко разпадането на двуполюсния модел в британската политика

Италия оспори климатичната политика на ЕС: Поиска замразяване цените на емисиите

Италия оспори климатичната политика на ЕС: Поиска замразяване цените на емисиите

„Механизмът на Системата за търговия с емисии в сегашния ѝ вид не е нищо повече от данък върху енергоемките компании. Необходимо е съществено преразглеждане"