24 Ноември, 2024

Методи Андреев: Малкият бизнес ще подкрепи Мартин Димитров, защото вдигна прага по ДДС

Методи Андреев: Малкият бизнес ще подкрепи Мартин Димитров, защото вдигна прага по ДДС

Методи Андреев

По-малките търговци масово ще гласуват за него заради закона, който успя да прокара в предишния парламент

Премахването на ДДС при даряване на храни от веригите магазини, което Димитров реализира, освен икономически, има и възпитаващ ефект

Трябва да се работи за падане на алогичния мораториум върху шистовия газ, който обслужва единствено интересите на Кремъл и на „Газпром“, казва пред Faktor.bg ексдепутатът и бивш шеф на Комисията по досиетата

Интервю на Васил Стефанов

- Г-н Андреев, предстоят избори, кого бихте отличил от депутатите в предишния парламент за реално свършена работа?

- Работата на предишния парламент беше много кратък. Въпреки това, в него влязоха хора с готови идеи и ги реализираха. Не мога да не отлича например „дуото“ Мартин Димитров и Георги Ганев. Идеята на Мартин Димитров за вдигането на прага за регистрация по ДДС беше лансирана отдавна. Най-накрая с Георги Ганев и с подкрепата на „Демократична България“ и на „Продължаваме промяната“ реализираха тази отдавна чакана от малкия и средния бизнес мярка. 12 години фокусът на Борисов не беше върху подобна идея. Малкият и средният бизнес в този период беше онзи брашнен чувал, от който държавата само вземаше, без да дава. Освен това Мартин Димитров до голяма степен помогна и за разбиване на монопола по отношение на горивата. Законодателството за данъчните складове беше направено така, че фирми, които могат да внесат гориво на по-евтини цени, да нямат достъп до пазара. Сега данъчните складове трябва да обявяват своите свободни обеми, за да знаят търговците къде могат да съхраняват своето гориво. Премахването на ДДС при даряване на храни от веригите магазини също е една стара идея на Мартин Димитров и Петър Славов, още от 43-ия парламент. Тогава направихме първа стъпка в тази посока. Това е изключително полезно в години на недоимък. Тази мярка освен това има и изключително възпитаващ ефект.

- Как се отразява всичко това на малкия и среден бизнес?

- Аз имам лични наблюдения. Мой братовчед има малко павилионче в Пловдив и контактува с хора от неговата категория. Той ми каза, че само заради мярката за прага на ДДС, стотина души са решили да подкрепят „Демократична България“. Тя изключително много облекчава по-малките фирми. Ето тук вече говорим за реално постигнати резултати.

- Какво ново можем да очакваме от Мартин Димитров?

- Мартин Димитров и Георги Ганев са изключително компетентни, и двамата са преподаватели. Можем да очакваме само положителни идеи, които да бъдат реализирани колкото се може по-бързо. Надявам се и да има мнозинство, което да гласува законопроектите. Ако го нямаше в предното Народно събрание, то вдигане на прага за ДДС нямаше да има. Един депутат може да е много инициативен, но сам не може да се справи без подкрепата на мнозинството. Аз се надявам, че от „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“ ще са много активни, но избирателите трябва да разберат, че трябва да излязат и да гласуват. Слушам хора как казват, че нямало за кого да пуснат своя глас. Дори и в най-тежката партийна конфигурация, винаги могат да намерят за кого да гласуват с чрез преференциите. Подобни депутати трябва да бъдат поощрявани, защото в парламента на практика работят за хората, които са ги изпратили. Нещата, които Мартин Димитров и Георги Ганев направиха, са в полза на един огромен кръг от хора. Ако не отидем и не гласуваме, отново ще ни управлява отвратителното.

- Трябва ли Димитров и съмишлениците му да работят по окончателното спиране на инженеринга у нас в следващия парламент?  

- Законът за инженеринга не е гласуван окончателно. Не е тайна обаче, че Мартин Димитров заедно с още депутати внесоха законопроекта и той мина на първо четене. Този закон аз го приемам преди всичко като антикорупционен. Инженеринг има в цял свят. Целта е той не да бъде забранен в България, а така да се регламентира, че да не наблюдаваме повече извращения при магистралите, каквито виждахме в правителството на Борисов. В една държава, за да функционира добре, трябва да има независима съдебна, законодателна и изпълнителна власти, за да могат взаимно да се контролират. Така трябва да бъде и при строителството - проектантът да е независим от строителя и от надзора, а той у нас е независим само на книга по време на инженеринга. Схемата в България е следната – представете си дело в съда, на което адвокатът, прокурорът и съдията са едно и също лице.  

- Ще успеят ли в следващия парламент депутатите да се преборят с отпадането на мораториума върху добива на шистов газ?

- Ние имаме огромни залежи за газ и това го казват и българските, и чуждестранните експерти. Имам човек, който работеше в една от световните фирми в света за откриване на газ и нефт. Седалището ѝ е в Хюстън. Моят близък ми каза, че България и Румъния явно имаме едни и същи източници на газ в акваторията на Черно море. Страната ни разполага с едни от най-големите залежи на шистов газ в цяла Европа. Освен това, страната ни има и конвенционален газ. В същото време съществува един алогичен мораториум, който се отнася включително за изследването на това, колко гориво се намира на територията на страната ни. Това не е зелена политика, а такава, която е в полза на Кремъл и на „Газпром“. Нищо не струва на държавата да започне системно да разработва своите залежи като използва ефективно напредъка на науката и техниката. Когато седнеш на масата за преговорите, с който и да е доставчик, можеш вече да кажеш, че в България имаме 500 млрд. куб. м газ, но поради различни икономически причини смятаме, че все още не бива да разкриваме находищата си. Тогава можем да предложим на фирмата да вземе своето, а страната ни да получи синьо гориво на разумна цена. Когато стигнеш до подобни моменти, постигаш прекрасни условия. Глупости са твърденията, че проучванията и добивът на шистов газ щели да унищожат природата. В САЩ направиха шистовата революция, въпреки че имат най-силните екологични организации в света.

Сподели: