Светозар Гледачев, финансов анализатор
Толкова много нови и лоши събития затрупаха България в последните дни на годината, че забравихме за КТБ. За нея вече не се шуми. Голямата част от хората спокойно си получиха парите и... май се забрави за банката. Всичко май се успокои, ама не съвсем. Затишие пред буря. Докато не мине делото за отнемане на лиценза.
Какво се случи след 6 октомври, когато се взе първото решение за лиценза на КТБ? Народът се укроти и животът потече нормално. А не можеше ли достъпът до парите на гражданите да стане няколко месеца преди това? Не можеше ли да няма излишно, а според мен и нарочно нагнетяване на напрежението във всички сфери на обществото? Защо го направиха? Просто си устроиха поредния лов? Авджиите стоят на пусия, а викачите крещят и вдигат шум, за да отиде дивечът в клопката. Тук ни уплашиха не толкова за да отидем в друга банка, макар че и в това има голям икономически смисъл, а за да избягаме от тази - КТБ. Без клиенти няма банка. Да, тя беше лоша, банката на управляващата олигархия по онова време, но, съсипана по този начин, тя продължава да заплашва финансовата стабилност на България. Или с „мръсната вода да изхвърлим и бебето”.
На кои въпроси е хубаво да се отговори, а най-вероятно това няма да се случи:
1. Къде беше банковият надзор, докато КТБ дебелееше?
Там работят близо 100 души, все мълчаливи експерти. А може би купени, сплашени или преднамерено заспали за почти 10 години.
2. Къде се потопиха 4.52 милиарда лева? В съвременния свят за всеки долар може да се направи проверка, а тук милиарди се изпаряват. Как? Има следи, но има ли кой да ги търси?
3. Кои се облагодетелствуваха от отнемането на лиценза, защото банката още не е фалирала?
82-те фирми близки до собственика, или поне така ни се каза, със задължения за около милиард и половина, до 30 юни редовно са си погасявали задълженията. И после всички групово и изведнъж спират. Според мен е нарочно, а и логично те да задържат парите, върху тях няма обезпечения. Това си е чиста печалба. Могат да си ги присвоят, което е
мечта за всеки българин да „избомби” банка
А може, ако са верни на Цветан Василев, в подходящо време да ги върнат в нова, старата банка ако върнат лиценза на КТБ или във ТБ „Виктория”, тя вече си работи нормално и може да порасне и да стане голяма. Бъдещето ще покаже. Цв. Василев не е опрян до стената. Той има как да маневрира. И това, че е победен в битката, не значи, че е загубил войната.
Тепърва ще има сражения, но на тихия фронт. Те и сега се водят.
Ето я и равносметката:
А. Стотиците фирми успяха да направят цесии за над 800 млн. лв., признати от синдиците. Разликата до 1.3 милиарда не е призната. Първите обаче реализираха печалба от неколкостотин милиона лева и също толкова загуби за банката.
Б. Фирмите от другия полюс, „Петрол”, „Булгартабак” и др., успешно приватизирани с кредит от КТБ, сега вече са длъжници на други банки.
В. И хиляди по-малки кредитополучатели, които сега мислят или вече са измислили как да не върнат парите. Правят финансови и правни гимнастики, за да скрият обезпеченията, прехвърлят фирми, обезценяват и т. н., или се договарят със синдици, а по-късно и с квестори да платят по-малко или никак. От това печелят както едните, така и другите, адвокатите и синдици, и квестори. Още една лелеяна мечта на българина: да ти пъхат пари под масата, да те молят, да те ухажват, а ти с отегчение да подписваш и да вземаш, да вземаш... Тези, които спечелиха и ще спечелят от фалита на КТБ, станаха много. Загубилите обаче все още са повече - всички сме ние, които ще платим новия държавен дълг. Сумарните загуби се оценяват за над 10-13 милиарда лева, а не само тези 3.6 млрд. лв. Това са фалити, забавяне на икономиката и т. н.
И на целия този фон - Цветан Васлиев - единственият, който открито заявява, че иска да спаси КТБ. Излиза, че точно той, заклейменият, е в един отбор с нас, с народа. Онзи, който олицетворяваше олигархията в най-лошия вариант. Какъв парадокс. Затова не го отписвайте. Той може и е много вероятно да се върне на бял кон. Защо? Колко пъти се отлага делото за фалита на КТБ? То може да се точи във времето толкова, колкото е необходимо. Но на кого? Времето работи в полза на Василев.
След година няма да го мразим колкото сега, а и със сигурност ще има кого друг да мразим. Нищо чудно през тези месеци да отпаднат и всички обвинения, заради които го търсят прокуратурата и Интерпол. Добри адвокати, запознати с мотивите за отнемането на лиценза на КТБ, казват, че обвиненията няма да издържат и ще бъдат отхвърлени от всеки нормален съд. Българският съд такъв ли е? Не е. Тогава какво ще се случи? И тук започва политическата игра и изнудване. Българският съд може да реши всичко, дори да отмени земното притегляне като противоконституционно, но европейските и международните съдилища?
Ако не се договорят страните, замесени в конфликта,
ще има съдене до дупка
минимум 5, а може и до 10 години, което ще завърши с осъждането на българската държава и БНБ. Загубите ще са за нови милиарди, трупащи се на наш гръб. Но ако воюващите страни се разберат, Цветан Василев ще си дойде чист като сълза, както много други преди него в тази държава.
Лицензът няма да бъде отнет от съда. И какво правим? Колкото и да е парадоксално, колкото и невъзможно да ви изглежда сега, КТБ може да отвори. И поне половината му клиенти веднага ще се върнат при нея. Това се нарича „Стокхолмски синдром”. Смятате, че е нереално ли? Ще видим. Много важно в тази битка на чия страна ще е Бойко Борисов. Той вече се изказа в Берлин, че КТБ са я сринали Орешарски-Чобанов-Искров. Заради нея пък ни сринаха рейтинга. Днес на страната на Цветан Василев е правото, а на страната на Борисов нуждата от финансова стабилност и намалени загуби за България докато е министър-председател. Той не иска трусове.
Противниците му обаче искат друго -
да запалят чергата под краката на правителството
Как? Като разклатят още 1-2 банки, което е по-лесно, отколкото си мислите. Жаравата тлее и май няма кой да я угаси. Олигарсите само ще хвърлят в огнището малко съчки и пари. В тази връзка нашето бъдеще зависи сериозно от решаването на казуса КТБ. По делата ще познаем за какво са се разбрали политиците и олигарсите. В България невъзможните неща често са ежедневие, нищо че не сме Америка. Затова има голяма вероятност КТБ да отвори. Ако онези, горе, не се разберат, чакайте нови фалити, протести и падане на правителството. Дали ние имаме нещо общо с това? Да! Ние също сме страна по спора. Ние сме публиката, която плаща представлението.
Още от Лачени цървули
Радев със 121 депутати и редовно правителство?
Такова единодушие между ПП, Възраждане и Доган може да се постигне само, ако има руска заповед, а Радев им е обещал големи порции от служебните министерства
Вземете се в ръце – нужна е коалиция срещу политическата бесовщина!
На българския парламент трябва да пише: „Разединението прави безвремието“
Радев и прокситата му бутат България към сивата зона
Популисти, путинисти и евроскептици навлизат в управлението през вратата, която Продължаваме промяната отваря