Огнян Минчев*
Искам да учредя ежегодна новогодишна награда за този, който през годината е казал нещо хубаво и вдъхновяващо за България, за някои от хората, живеещи тук, за някои от нещата, които тези хора са направили. Не желая повече да живея в страната на само-осъществяващите се катастрофични пророчества, на отчаяно остроумните интелектуалци, на горчиво пенсионираните политически авторитети и разочарованите - подсъзнателно, от себе си - бивши кандидати за морално лидерство. Днес не е възможно да живея в нормална държава, но жадувам да живея в общество, стремящо се към здравословна нормалност. Искам да живея в общество, чиито лидери са способни да дават пример за достоен живот, а не само да иронизират нищетата на статуквото. Искам да изляза от тази срамна анти-българска игра на взаимната подигравка: "Виж се колко си тъп - либерален тинк танк такъв..." А отсреща - "Виж се какъв си нещастник, падна дотам да подкрепяш Х..." Шепата остроумни ченгета, които с лекота доят неизменния български негативизъм от четвърт век насам нямат потребност дори да си мръднат пръста - достатъчно е от време на време да хвърлят по една шепа жълти стотинки в центъра на тълпата от "лидери на общественото мнение" - и то не за да ги купят, а само за да ги издават. Поливането на всичко наоколо с чернилка не е дори дребен бизнес - това е доброволческа дейност в услуга и поддръжка на собствената и на масовата депресия... Да не би случайно душата ни да я огрее слънце.
* Коментарът е от личната страница на политолога във Фейсбук. Заглавието е на Faktor.bg
Още от Лачени цървули
Социалистическа казарма упражнява властта
Колегите на Радев наистина не са цвете за мирисане, но не миришат ли на хунта под егидата на Путин?
Какво толкова стори Иван Костов, че толкова много хора толкова дълго време толкова силно го ненавиждат?
Мургавият мавър пусна влака, наречен България, по релси, отвеждащи в Европа, в цивилизования свят, смени собствеността върху средствата за производство, приватизира голяма част от родните предприятия, замени социализма с капитализъм!
Когато Българската православна църква заговори с езика на Кремъл
Патриарх Данийл изразява позиции за войната в Украйна, напълно съвпадащи с тези на Руската православна църква, които пък са напълно неприемливи за архимандрит Никанор