28 Ноември, 2024

Мръсната борба на олигарсите

Мръсната борба на олигарсите

„Цветан Василев, най-богатият човек в България, се бори за творението на живота си. След национaлизирането на неговата Корпоративна търговска банка бизнесменът сякаш е потънал. Държи в тайна точното си местонахождение от страх за собствената си безопасност“, пише германският бизнес всекидневник „Ханделсблат“ в статия от 2 юли.

Изданието пише, че КТБ е една от двете банки, попаднали във водовъртежа на политическата криза в България. „След като престъпници атакували банковата система в България, пред банката на Василев се извили опашки. Централната банка поела контрола над КТБ, а ЕС е бил принуден да помогне на българската банкова система с кредит в размер на милиарди“, се казва в статията със заглавие „Мръсната борба на олигарсите“.

„В любимата си Виена 54-годишният банкер можеше да се движи необезпокояван, без охрана. Това обаче се е променило през последните няколко дни. Василев се страхува за живота си“, пише още в текста.

„Ханделсблат“ разказва как в България е станало прекалено горещо за „приятелски настроения към Русия банкер“. „Там е бил погрешно обвинен, че е отправил три смъртни заплахи към своя враг и бивш бизнес партньор Делян Пеевски (описан като депутат от партията на турците)“, пише авторът на статията Ханс-Петер Зибенхар.

Вестникът цитира Марко Арнд, ръководител на офиса на фондация „Конрад Аденауер“ в София („Конрад Аденауер“ е фондацията на партията на Меркел Християндемократически съюз – бел. ред.). „Той (Делян Пеевски) доминира повечето печатни медии и имат голямо влияние над правителството, над прокуратурата и над службите за сигурност. Тези развития застрашават значително финансовата стабилност на България“, казва Арнд.

Според Василев Пеевски е успял по редица комуникационни пътища да доведе КТБ до опасност от фалит. „Всичко върви срещу „добрия олигарх“ Василев“, пише „Ханделсблат“ и допълва, че политическите му противници очевидно са стигнали прекалено далеч, защото Василев вижда бъдещето на най-бедната държава в ЕС в едно западно ориентирано модернизиране. Вестникът цитира интервю на Василев от януари тази година, в което той казва, че най-големият проблем в страната е, че политиците мислят, че са всемогъщи и недосегаеми. „Вероятно един или друг на лостовете на политическата власт е приел това като заплаха“, коментира „Ханделсблат“.

„Ситуацията в България не е прозрачна. Не само КТБ е изправена до стената, но и третата по големина, Първа инвестиционна банка“, пише изданието и отново цитира ръководителя на фондация „Конрад Адеануер“ в София Марко Арнд. „Добре информирани кръгове предполагат, че атаката над ПИБ е дело на противниците на Пеевски, тъй като той имал големи суми там“, казва Арнд.

„Ханделсблат“ припомня кризата през 1997 г., когато след хиперинфлация финансовата система в България се срива. „С един удар редица олигарси се оказват без дългове“, заключва изданието.

Сподели:
Търси се "виновникът" за провала на поредното 51-во Народно събрание

Търси се "виновникът" за провала на поредното 51-во Народно събрание

Имитацията на преговори пред публика има една единствена цел - успешно набедяване на другата страна като виновник за предначертания неуспех на договарянето

Радeв, демократичната общност и геополитическата буря

Радeв, демократичната общност и геополитическата буря

Диктатурата у нас е възможна само с благословията и подкрепата на Москва, а президентът добре разбира това условие

Видовден за нарушителя на конституцията дон Радев

Видовден за нарушителя на конституцията дон Радев

Има път за освобождаването от зависимостите и изграждане в страната ни на правов ред, в който няма да има недосегаеми