Крум Благов, специално за Faktor.bg
Ден след Деня на лъжата, енергоразпределителните дружества поискаха токът да поскъпне драстично от 1 юли. Това май е тяхното отмъщение, задето енергийният регулатор започна производство за отнемане на лицензите им. В този конфликт не бих заложил на държавната комисия.
Шефът на ДКЕВР Боян Боев и министър Драгомир Стойнев доста необмислено дадоха ултиматум на ЧЕЗ, EВН и Енерго Про да платят колосална деветцифрена сума на НЕК, след като държавата също им дължи много пари. Трите дружества хич не се трогнаха от заплахите и сега пред Боев стои трудната задача да ги изпълни. В понеделник, на 7 април, е насрочено открито заседание на комисията за обсъждане на процедурите. Още отсега може да се прогнозира с вероятност, граничеща със сигурност, че от цялата работа с лицензите няма да излезе нищо.
В това отношение вече има прецедент. На 19 февруари 2013 г., за да успокои народния гняв, тогавашният премиер на извънреден брифинг, излъчен по телевизията, обяви, че се намалява цената на електричеството и ще се отнеме лицензът на ЧЕЗ. Както обикновено ставаше с Бойко Борисов,
цялата пара бе изпусната през свирката
Токът поевтиня чак след няколко месеца, и то нищожно, а на 13 ноември м. г. ДКЕВР тихомълком прекрати производството срещу ЧЕЗ, защото нарушенията, заради които формално по заповед на Борисов започна процедурата, не са достатъчни, за да се наложи това наказание. То е е най-тежкото, предвидено в Закона за енергетиката и се прилага, когато лицензиант не осигурява електрозахранване за потребителите си. Има ли ток – има и лиценз.
Още след изцепката на Борисов букмейкърът Eurobet.bg обяви залози за битката срещу ЧЕЗ. Коефициентът беше 2,20 за отнемане на лиценза и 1,10 това да не стане, т. е. шансовете на държавата бяха оценени като 1:3. Сега вероятността е още по-малка, защото Боев и Стойнев направиха груба тактическа грешка.
Борисов преди година атакува само ЧЕЗ на принципа „тебе думам, дъще, сещай се, снахо”. Другите две дружества трябваше да си направят изводите сами. Помагаха и демонстрантите, които им чупеха прозорците. Само че държавата претърпя провал още на наша територия, а чешкото правителство беше готово да защитава своето предприятие, като отнесе спора в органите на ЕС.
Борисов беше окуражен и от факта, че месец по-рано албанците изгониха ЧЕЗ. Само че и това се оказа популистки ход заради предстоящите в Албания избори. Сега новото правителство там (между другото – също социалистическо) моли ЧЕЗ да си вземе лиценза обратно и да изтегли делото от арбитражния съд, където чехите вероятно ще спечелят.
Хората на Орешарски заплашват едновременно трите енергоразпределителни дружества и така консолидираха противниците си. Липсва и уличният натиск от миналата зима. Шансът на ДКЕВР да успее сега би трябвало да е по-малко от 1:9.
Тя комисията си го знае. Всичко е театър, предназначен за публиката – Стойнев и Боев се представят за народни закрилници, за да прикрият факта, че всъщност не правят нищо. Похвалиха се, че пратили сигнал срещу ЧЕЗ, ЕВН и Енерго про в прокуратурата. Парадоксално – специализираният държавен орган прехвърля преписката на друг, който не е компетентен! Ами че това е все едно
да пуснеш сигнала в кръглата папка
(имам пред вид кошчето за боклук). Прокуратурата ще си премести преписката от левия край на бюрото на десния, също както направи лани. Тогава също гръмко бяха обявени предварителни производства, които после бяха прекратени поради липса на виновни. Имам куп такива постановления от Варненската окръжна и Варненската районна прокуратура.
Миналата зима изнесох в пресата документи, че ТЕЦ Варна, собственост на ЧЕЗ, купува въглищата много по-скъпо от международните цени (от фирма на бащата на депутат от ГЕРБ) и после (с разрешение на ДКЕВР) продава на потребителите скъп ток. След една година прехвърляне на топката между Върховната касационна, специализираната и варненските прокуратури всички отказаха да повдигнат обвинения. Защо да се парят с горещите проблеми на енергийния регулатор?
Заслужава обаче внимание едно сведение, което ВКП изнесе преди година: нейна проверка в ДКЕВР установи, че само 6 на сто от жалбите до комисията се разглеждат! Явно аз съм от останалите 94 процента, защото 14 месеца чакам комисията да ми каже прави ли са от „Софийска вода” да не признават показанията на водомерите ми. Срокът по закон е 30 дни.
Служебното правителство поне беше създало Обществен съвет към министъра на икономиката и енергетиката. И там не беше ясно кой от членовете му защо е включен и кого представлява, но поне имаше някаква имитация на публично обсъждане. С идването си в министерството Драгомир Стойнев безшумно ликвидира съвета.
А новият парламент, вместо да задължи централите да правят търгове за доставка на въглища и горива по Закона за обществените поръчки, се зае да ремонтира Закона за енергетиката, та да свали с някоя десета от стотинката цената на киловатчас електроенергия. Която всъщност поскъпна, понеже ДКЕВР години наред разрешаваше присъединяване на централи за зелена енергия, без да има нужда от тях. Защото събира за това такси. А таксите, според хора от Обществения съвет, са отивали за премии. Които за пред хората Борисов уж беше забранил.
Истината е, че няма никаква държавна регулация и дружествата монополисти си правят, каквото искат. Да си член на ДКЕВР е една от най-добрите синекури – може би след длъжността вицепрезидент. А процедурите за отнемане на лиценза са празни заплахи и предизборен PR. Плаши Боян гаргите.
Виж, бих заложил някой лев на това, че токът може да поскъпне. Коефициентът според мен е приблизително 1,1.
Още от Лачени цървули
Видовден за нарушителя на конституцията дон Радев
Има път за освобождаването от зависимостите и изграждане в страната ни на правов ред, в който няма да има недосегаеми
Радев със 121 депутати и редовно правителство?
Такова единодушие между ПП, Възраждане и Доган може да се постигне само, ако има руска заповед, а Радев им е обещал големи порции от служебните министерства
Вземете се в ръце – нужна е коалиция срещу политическата бесовщина!
На българския парламент трябва да пише: „Разединението прави безвремието“