Доц. Николай Радулов, НБУ
„Има нещо гнило в Дания“(1) – не, грешка, не в Дания, страната на малката русалка, а в България – страната на киселото мляко, компютрите „Правец“ и многогодишните и традиционни успехи в борбата с престъпността. Страната, в която предишното правителство ликвидира организираната престъпност, като земеделец евросубсидия за яхта. Тази, в която днес бодри чиновници с вратовръзки, вързани наопаки, весело поглеждат от екрана. Едни дълго време носели папки, през същото време други носели униформа. Настъпило е умиротворение в страната.
Всеки ден грабежи на бензиностанции, банки, домове и непредпазливо придвижващи се индивидуални граждани. Пребити, набити,
разбити лица, физиономии и престъпни замисли. Гражданите са подтиснати от ежедневна престъпна преса, децата им – подложени на марчандайзинг(2) от пъргави дилъри на забвение и удоволствие, опериращи непосредствено пред училищата им. Банда веселяци всяка нощ разбива по 10-12 автомобила в Бургас. Излизаш сутрин сънен за работа – изненада! Колата ти на трупчета. Крадците –маскирани, полицията – също! Остава и гражданите да си нахлузят маски. Карнавал - като че сме във Венеция! Но всичко това май е клевета!
Ето динамиката на Победата:
20.12.2013 г. – имаме и намаление на престъпността. Макар и тя да е минимална – от 1 %, тя е огромен успех“, (министър)
17.01.2014 г. – МВР отчита намаление на престъпността през 2013 година с 1,4 % в сравнение с 2012-а. (министър)
20.01.2014 г. – Има криза (?!) в битовата престъпност, но и 1,5% намаление в сравнение с 2012 г., (гл.секретар)
28.02.2014 г. – За периода от 7 до 26 февруари „В района на Враца е регистриран спад на престъпността със 71 % спрямо същия период на 2013 г.“, (министър)
10.03.2014 г. – В периода от 1 януари до 6 март е регистрирано намаление на регистрираните криминални престъпления с около 18 %. От началото на операцията срещу битовата престъпност – от 10 февруари до 6 март, намалението е с около 26%, „Има и по-добра разкриваемост с няколко процента от същия период през 2013 г. (гл.секретар);
10.03.2014 г. – Има конкретни резултати от акцията срещу битовата престъпност, кражбите от началото на акцията до 6 март са намалени с 32 %. Общо всички криминални престъпления са с 26 % по-малко. БНТ, (гл. секретар)
11.03.2014 г. – „В периода от 1 януари до 6 март е регистрирано намаление на регистрираните криминални престъпления с около 18 %. (гл. секретар) 12.03.2014 г. – Битовата престъпност бележи спад от цели 17 %. – вестник „Труд“. (министър)
28.03.2014 г. – При битовата престъпност – спад с 13 % за страната, а в местата с проведени операции – до 70 %., „Панорама” по БНТ. (министър)
19.04.2014 г. – „13 % спадна битовата престъпност”. (гл.секретар) 13.05.2014 г. – „12 % спад на битовата престъпност е едно добро начало.“ Пресконференция на МВР. (гл.секретар)
17.05.2014 г. – Престъпността през първите четири месеца на годината е намаляла с 12,4 на сто в сравнение със същия период на миналата година. (министър)
Малко размисли и някои съображения:
-Винаги може да се намери седмица, ден, час, минута или секунда, в която престъпността е по-малка или по-голяма от миналата, по-миналата или по-по-миналата година! Същото се отнася и за катастрофите по магистралите, самолетните катастрофи, убийствата, пресичанията на червено или броя на тайно от мама изядените сладоледи!
-Динамиката на победата над битовата престъпност се движи от 1 % в началото на годината през 18, 17, 13 до 12 % в средата на м. май, което се възприема като „едно добро начало“. Според последната информация от МВР само за 4 дни е намаляла с 04 %! При такъв темп (ако се запази тенденцията) битовата престъпност ще бъде ликвидирана в края на мандата на това правителство, точно преди парламентарните избори. Това вероятно ще е и датата на разпускане на МВР, тъй като необходимостта от субекта при липсата на обект е безпредметна.
-Вече цяла година на „активен прогрес“ не става ясно намалението въобще на престъпността ли е? Ако е така, какво е количеството престъпления годишно? Дали не става дума за намаление на регистрираната престъпност? Ако да, то на какво се дължи? На упорита работа? На големи успехи? На намаляваща регистрация? На увеличаване на латентната престъпност?
-Защо престъпленията, които няма как да не бъдат регистрирани – кражбите на автомобили и палежите на коли, нарастват, за разлика от другите престъпления (двойно кражбите на автомобили и с 1/3 палежите)? Дали това не се дължи на необходимостта да се регистрират задължително, за да може да се издаде документ на потърпевшия за застрахователя?
-Възможно ли е теоретично, огромен обем значима за гражданското общество престъпност да бъде разбита на отделни незначителни случаи по отношение на отделния гражданин, така че, пренебрегвайки всеки такъв случай, да бъде неглижиран и сборът от тях?
-Прави ли са Илф и Петров, когато твърдят, че спасението на гражданите е работата на самите граждани? Възможно ли е като барон Мюнхаузен да се изтеглим от блатото сами за косата си? Неизбежно ли е самоорганизирането на хората за собствена защита?
Цялата тази динамика е придружена от интерактивна карта на престъпността – гениално изобретение на ръководството на МВР. Гениално, защото интерактивността(3) изисква обмен на информация минимум между две системи, а новото ръководство на МВР е заменило тази „формалност“ с обмен вътре в собствената си система, може би поради нежеланието на гражданите да се занимават с безсмислено сигнализиране и заявяване. Така интерактивната карта на престъпността има за крайни идентификатори на престъпна дейност РПУ, които именно докладват за повишена разкриваемост, успокоена криминална обстановка и радост на местното население от загриженото докосване на ментално ниво от управляващите. В село Гурмазово, Софийска област, живеят в постоянен страх от кражби. Нападателите обират по няколко къщи на вечер. Но интерактивната карта показва само 6 престъпления от началото на годината, неразкрити, но в замяна на това по тях активно се работи! Така, разбира се, изглежда картата и на други места. Това е порочна кръгова интерактивност – началниците разпореждат престъпността да се намали, подчинените докладват за очакваното намаление, аналитиците избират подходящ период за сравнение – и voilà – интерактивна карта на победата над престъпността.
Междувременно за неумението да се управлява противодействието на престъпността плащаме всички ние, защото командировките на полицията надвишават 120 000 лв. на ден, нещо което разбира се, не е предвидено в бюджета. Така отново, вместо намаление на разходите за сигурност, ще имаме увеличение, може би на нивото 1 млрд и 200 млн., а може би и повече. Сипещите се проценти на победите нито стряскат престъпниците, нито обнадеждяват хората. Реалността надминава най-тежките очаквания.
Докога?!
1 „Хамлет“, Шекспир – Б. а.
2 Мърчандайзинг е съвкупност от техники, целящи да помогнат за продажбата на даден продукт. – Б. а.
3 Интерактивен – системата контактува чрез поредица от действия и (или) съобщения с друга система (системи), като всяко действие или съобщение е свързано и породено от предишните такива. – Б. а.
Още от Лачени цървули
Радев със 121 депутати и редовно правителство?
Такова единодушие между ПП, Възраждане и Доган може да се постигне само, ако има руска заповед, а Радев им е обещал големи порции от служебните министерства
Вземете се в ръце – нужна е коалиция срещу политическата бесовщина!
На българския парламент трябва да пише: „Разединението прави безвремието“
Радев и прокситата му бутат България към сивата зона
Популисти, путинисти и евроскептици навлизат в управлението през вратата, която Продължаваме промяната отваря