Достатъчно е само една искра и европейските политико-икономически енергийни превратности рискуват да подпалят Балканите. На лице са всички елементи: Русия, която твърдо отстоява своята доминираща позиция в производството на газ; Европейският съюз, който иска да диверсифицира своята енергийна зависимост; споразумения и предателства между старите съюзници и страните сателити.
Да започнем от двете споразумения между Русия и България. Първото се отнася до договорките на руски газ в България, а второто, което предвижда включването на София в проекта Южен поток(South Stream). Отнася се до изграждането на нов газопровод, свързващ директно Русия със страните от европейската общност, изключвайки от маршрута всяка страна, която не е членка на ЕС. Този проект е разработен съвместно от Италия и руския гигант „Газпром”.
Тъй като за Москва двата договора са неразделни, най-важната политическа и икономическа последица за България е излизането й от проекта „Набуко”, флагман на европейската енергийна политика.
„Набуко” в действителност предвижда нов път за внасяне на природен газ от Кавказ, Каспийско море и евентуално от Близкия изток и ще свързва Турция с Австрия. Една от основните цели на новия газопровод е диверсификация на енергийните източници на страните членки на консорциума и на Европейската общност като цяло.
Веднага след публикациите на споразуменията, Брюксел заведе следствие срещу „Газпром” в съответствие с член 102 от Договора за функциониране на ЕС, обвинявайки Русия, че възползвайки се от монополното си положение, нарушава антитръстовото законодателство на общността и по-специално на страните от Централна и Източна Европа.
Създадената сложна ситуация още повече се усложнява от позицията на Гърция, която въпреки, че изживява най-тежката икономическа криза от Втората световна война до днес, официално заяви, че подкрепя проекта TAP (Trans Adriatic Pipelin) за доставяне на природен газ от Азербейджан. В действителност TAР ще даде нов газопровод, който ще свързва Италия и Гърция през Албания, а газовият поток ще тече от Кавказ, Каспийско море и евентуално от Близкия изток. Проектът е съвместна разработка на Швейцария и Норвегия.
Развитието на TAP, който изключва България от газопровода, в действителност е косвена подкрепа на руския “Газпром” и провал на проекта “Набуко”, зад който стои Европейската общност.
Освен това, TAP и „Набуко” са също и преки конкуренти, вследствие на което консорциумът, отговарящ за залежите на природен газ в Азербайджан - „Шах Денис втори”, е запазил правото си на избор между двата газопровода до средата на 2013 година.
“Набуко” е конкурент също и на „Южен поток”, финансиран от „Газпром” и не е достатъчно харесван от страните на ЕС като, например, Унгария, поради високата цена и особените трудности при изпълнението му. След всичко това, ако добавим, че интересите на Германия към „Южен поток” са големи и, че в същото време Гърция е особено свързана с Германия, въпросите за България възникват спонтанно.
Още от Лачени цървули
Кукловодите на Тръмп, Тъмния им Лорд, Европа и полезните идиоти на Путин
Идеологът им твърди: „Ликвидирането на Украйна ще покаже на другите държави, че Вашингтон повече не може да гарантира суверенитета им. Затова трябва да се даде свобода на Русия на континента“
Защо за администрацията на Тръмп Украйна е просто разменна монета
Перспективата е нов ценностен код, според който не силата е в правото, а правото е на силния – което само по себе си предполага нова ценностна деградация на днешния свят и завръщането му към имперската психика, която през ХХ век доведе до двете най-големи касапници в историята на човечеството
Тръмпизмът – ще стане ли и Австралия жертва на новата зараза?
Новият премиер на страната може да бъде популист, който копира президента на САЩ