4 декември 2012
Специално за Faktor.bg
На 3 декември 2012 г., в Белия Дом разговаряха президентът на Съединените Американски Щати Барак Обама и министър-председателят на Република България Бойко Борисов. И както обикновено при визитата на никому неизвестен ръководител на също така неизвестна за средния американец държава, медиите в САЩ са повече от лаконични.
Цитира се изявлението на президента, направено преди срещата, в което той благодари на България за мисията в Афганистан. Отбелязва се, че Обама очаква информация за хода на следствието по атентата на летището в Сарафово. И понеже времето във Вашингтон е доста меко за сезона, той препоръчва на българския премиер да се разходи из града след срещата. Тази препоръка съвсем не се свързва с дипломатическия протокол, но тя е най-малката загадка в ситуацията. Според думите на президента това е
една доста скромна програма за срещата между двамата,
още повече като се има предвид, че това е първата среща след преизбирането на Обама с лидер на европейска държава, което накара анализаторите в навечерието на разговорите да се фокусират на всичко възможно, поради което България би имала някаква значимост в стратегическата програма на САЩ. Внимание беше обърнато на бъдещето на газопроводите, пресичащи България, на програмата за противоракетна отбрана и евентуалното й разширяване, на ангажиментите към сигурността на Афганистан след 2014 г., за когато е планирано изтеглянето на международния контингент, както и на отношенията с Русия и възможността за намаляване на руското влияние на Балканите, на ситуацията на Близкия Изток и ролята на България при контрола на имиграцията от този район и т.н. Но от внимание беше отпаднал въпросът за атентата, който като че ли не се вписва като тема в междудържавни разговори.
Изявлението на президента Обама предопредели само два момента в срещата:
бъдещето на Афганистан и атентата в Сарафово.
Отнесено към първата тема, стратегическите планове на САЩ са за дългосрочен ангажимент към сигурността на тази страна, за да не се повтори ситуацията след изтеглянето на съветските войски от Афганистан и сгромолясването на марионетния режим на Наджибулла. Много е вероятно да се търси формула на ново военно присъствие извън това на НАТО в подкрепа на режима в Кабул и България би била подходящ кандидат в подобна масовка, още повече, че българските правителства винаги са били готови за подобен ангажимент като замяна на международна легитимация на управлението в България. По темата информация няма и неизвестните остават.
Изглежда, основната тема на поканата Борисов да се срещне с Обама е информацията по атентата в Сарафово. Достатъчно е да си припомним, че държавата Израел, часове след терористичния акт посочи като основен и единствен виновник Иран. Евентуални военни действия на Израел, а в последствие и на САЩ, срещу Иран доминираха кандидат-президентската кампания в САЩ през последните месеци.
Какво точно е очаквал Обама да чуе от Борисов,
насочва прогнозите в две противоположни посоки: първата, ако българският премиер беше декларирал хипотеза, че зад атентата стоят Хизбулла и Иран, това можеше да е достатъчен повод за усложняване на обстановката в Близкия Изток и евентуални военни действия. Дали това се е очаквало във Вашингтон, може само да се гадае. Но тази хипотеза не може да се изключи, ако се съпостави с организираната от САЩ Арабска пролет и доминирането в почти целия регион, с изключение на Сирия и Иран. Втората посока е България да заяви, че на настоящия етап не разполага с факти за потвърждаване на иранска връзка в атентата, като по този начин да не допусне да бъде замесена в повод за война, както и всъщност се случи. Барак Обама многократно е изразявал своя скептицизъм към евентуална нова война в Близкия Изток и е възможно отговорът на Борисов да му е допаднал. Но властовите взаимоотношения във Вашингтон са твърде сложни, за да бъде направен еднозначен извод.
В момента, след проведената среща, американските медии мълчат, което може да се възприеме като нещо странно, ако се съпостави с посещението на Хилари Клинтън в София, където бяха постигнати договорености за подкрепа на сирийската опозиция и два часа след срещата вече имаше обширни коментари по темата. Но това е за Америка.
Колкото до възможностите, които открива пътуването на Борисов до САЩ и топлите думи на Обама за него, в български вътрешнополитически план, без съмнение,
ще бъдат използвани за самореклама в максимален обем,
а каквото ще се случи, когато американските медии проговорят, не се знае. Остава надеждата, че българите няма да вадят кестените от огъня.
Още от Лачени цървули
Търси се "виновникът" за провала на поредното 51-во Народно събрание
Имитацията на преговори пред публика има една единствена цел - успешно набедяване на другата страна като виновник за предначертания неуспех на договарянето
Радeв, демократичната общност и геополитическата буря
Диктатурата у нас е възможна само с благословията и подкрепата на Москва, а президентът добре разбира това условие
Видовден за нарушителя на конституцията дон Радев
Има път за освобождаването от зависимостите и изграждане в страната ни на правов ред, в който няма да има недосегаеми