Нови американски санкции срещу сирийското правителство заради предполагаеми престъпления по време на деветгодишната гражданска война влязоха в сила. Известни като “Законът за Цезар” те имат за цел да възпрепятстват всяко чуждестранно лице, което има обща дейност с правителството на Сирия, както и с иранското и руското присъствие в страната.
Законът, одобрен през декември 2019 г. от президента Доналд Тръмп, предвижда налагане на санкции срещу основни сектори на сирийската икономика, централната банка на Сирия, висши чиновници и лица от обкръжението на президента Башар Асад, както и срещу държавни или частни организации, които сътрудничат с Дамаск.
Названието на “Закона за Цезар” идва от псевдонима на сирийски военен, избягал през 2013 г. от страната. Предполага се, че той е предал на западни правозащитници факти за насилието в сирийските затвори.
Според журналиста целта на закона е да се упражни натиск върху Сирия и Русия, за да се постигне съгласие за съставяне на преходно правителство, което да управлява страната в преходния период. "Законът съдържа санкции срещу петролната индустрия и срещу Централната банка на Сирия, защото е обвинена в пране на пари", каза в предаването "Хоризонт до обед" журналистът Мохамед Халаф. Той констатира, че Сирия е в икономически колапс. "Доларът беше преди 5 месеца 500 сирийски лири, в момента вече надхвърля 4 хиляди. Това означава, че гражданите губят 80% от доходите си, не могат да посрещнат предизвикателствата на живота", допълни Мохамед Халаф. "Този закон ще има голямо отражение върху предстоящите събития в Сирия и в Близкия Изток", прогнозира журналистът.
Мохамед Халаф
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен