27 Ноември, 2024

Молдова смята да се оттегли от Договора за обикновените въоръжени сили

Молдова смята да се оттегли от Договора за обикновените въоръжени сили

В резултат на "фундаменталната промяна" на ситуацията в Европа

Правителството на Молдова предлага да бъде прекратено участието на страната в Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ), с който се определят ограничения на конвенционалното въоръжение въз основа на баланса на силите, предаде Нова телевизия. Според INFOTAG, това е било одобрено днес с указ на правителството. 

Държавният секретар на Министерството на отбраната на страната Валериу Мия каза, че решението за спирането на споразумението за контрол на оръжията от 1990 г. е резултат от "фундаментална промяна" на ситуацията в Европа. Тя допълни, че страната може да се върне към изпълнението на договора. Мия посочи, че досега 21 страни са взели решение да се изтеглят от договора, включително и Русия.

Президентът на Русия Владимир Путин подписа на 29 май 2023 г. закон за денонсиране на ДОВСЕ. Решението влезе в сила на 9 юни.

Съгласно законодателството на Молдова, суспендирането на Договора трябва да бъде одобрено от парламента и ратифицирано от президента. След това Министерството на външните работи ще уведоми Кралство Нидерландия за решението, тъй като страната е депозитар на документа.
Договорът е безсрочен. Всяка държава - страна по договора, има право да се оттегли от него, при условие че всички останали държави - страни по договора, са предварително уведомени за това решение най-малко 150 дни предварително.

Припомняме, че първоначалният Договор за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ) e уговорен и приет през последните години на Студената война. Той залага основни ограничения на ключови категории конвенционално военно оборудване в Европа (от Атлантическия океан до Урал) и налага унищожаването на излишното въоръжение. Договорът предлага еднакви ограничения и за двата лагера – Организацията на Северноатлантическия договор и на Варшавския договор. По силата на този договор се провеждаха ежегодни наблюдателни полети над страните, участнички в него по инициативата „Открито небе”.

Договорът е подписан на 19 ноември 1990 г. от 22 страни в Париж. Разделени са на две основни групи. Тогавашните 16 страни членки на НАТО: Белгия, Канада, Дания, Франция, Германия, Гърция, Исландия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Испания, Турция, Великобритания и САЩ.

Тогавашните 6 страни членки на Варшавския договор: България, Чехословакия, Унгария, Полша, Румъния и Съветския съюз. Ратифициран е от 30, а не от 22 страни след разпада през 1991 г. на СССР и на Варшавския договор, тъй като някои от страните се разделят – например, Чехословакия се отделя на Чехия и на Словакия.

Сподели:
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.

Има предварително съгласие  за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари

Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари

Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари