Правителството на Молдова предлага да бъде прекратено участието на страната в Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ), с който се определят ограничения на конвенционалното въоръжение въз основа на баланса на силите, предаде Нова телевизия. Според INFOTAG, това е било одобрено днес с указ на правителството.
Държавният секретар на Министерството на отбраната на страната Валериу Мия каза, че решението за спирането на споразумението за контрол на оръжията от 1990 г. е резултат от "фундаментална промяна" на ситуацията в Европа. Тя допълни, че страната може да се върне към изпълнението на договора. Мия посочи, че досега 21 страни са взели решение да се изтеглят от договора, включително и Русия.
Президентът на Русия Владимир Путин подписа на 29 май 2023 г. закон за денонсиране на ДОВСЕ. Решението влезе в сила на 9 юни.
Съгласно законодателството на Молдова, суспендирането на Договора трябва да бъде одобрено от парламента и ратифицирано от президента. След това Министерството на външните работи ще уведоми Кралство Нидерландия за решението, тъй като страната е депозитар на документа.
Договорът е безсрочен. Всяка държава - страна по договора, има право да се оттегли от него, при условие че всички останали държави - страни по договора, са предварително уведомени за това решение най-малко 150 дни предварително.
Припомняме, че първоначалният Договор за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ) e уговорен и приет през последните години на Студената война. Той залага основни ограничения на ключови категории конвенционално военно оборудване в Европа (от Атлантическия океан до Урал) и налага унищожаването на излишното въоръжение. Договорът предлага еднакви ограничения и за двата лагера – Организацията на Северноатлантическия договор и на Варшавския договор. По силата на този договор се провеждаха ежегодни наблюдателни полети над страните, участнички в него по инициативата „Открито небе”.
Договорът е подписан на 19 ноември 1990 г. от 22 страни в Париж. Разделени са на две основни групи. Тогавашните 16 страни членки на НАТО: Белгия, Канада, Дания, Франция, Германия, Гърция, Исландия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Испания, Турция, Великобритания и САЩ.
Тогавашните 6 страни членки на Варшавския договор: България, Чехословакия, Унгария, Полша, Румъния и Съветския съюз. Ратифициран е от 30, а не от 22 страни след разпада през 1991 г. на СССР и на Варшавския договор, тъй като някои от страните се разделят – например, Чехословакия се отделя на Чехия и на Словакия.
Още от Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари