Просветното министерство ще направи нови промени в методиката за прием в държавните висши училища, с което се очаква да има корекции в конкретните бройки за прием в различните специалности в отделните университети, както и в размера на държавната субсидия по професионални направления. Окончателното решение ще бъде взето от правителството до 20 април т.г. Това се разбра след среща на служебния министър на образованието и науката проф. Николай Денков с ректори на висши учебни заведения у нас.
След като миналата година бе приет нов модел на финансиране на висшето образование, което вече не зависи само от броя на студентите, но и от качеството, Министерският съвет намали приема в редица професионални направления в университетите, включително и в част от хуманитарните специалности. Приоритет бе даден на инженерните специалности, на точните науки и на педагогика. Един от критериите при определяне на приема бе реализацията на студентите след завършването на висшето образование. Одобрени бяха и списъци със защитени специалности и приоритетни направления, за които държавата дава най-голяма субсидия на университетите. От 1 януари т.г. в сила влязоха и промени в размера на субсидиите, с които държавното финансиране за един студент в хуманитарно направление е увеличено с над 15% - от 1108 на 1282 лв.
Миналата седмица обаче ректори поискаха списъците със защитените и приоритетни специалности да бъдат преразгледани, което ще доведе и до корекции във финансирането, както и да няма ново орязване на бройките за прием в хуманитарните специалности.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним