Взрив от учителско възмущение в социалните мрежи
МОН ще обучава кадри за учители по ромски език. Това става ясно от сайта на министерството, предназначен специално за педагозите.
Тези, които следва да се регистрират в него по специалността, за която желаят да бъдат допълнително обучавани и квалифицирани, с изумление откриха, че в падащото меню за квалификация или желана допълнителна квалификация фигурира "учител по ромски език".
Гневът в социалните мрежи и професионалните форуми се отприщи, а немалко от кадрите на образованието се питаха какъв е тоя език, след като няма своя графична система и писменост. Други се шегуваха, че може да се използва кирилица или шльокавица.
Пръв за новите научни достижения на МОН алармира млад учител. "Като практикуващ педагог трябва да си направя регистрация в сайта на МОН, за да мога да участвам в действаща програма за допълнителна професионална квалификация. Има полета с данни за попълване. Едно от тях е показаното на снимката. Моята специалност - Начална училищна педагогика с чужд език, я няма, но за сметка на това има показаното на снимката по-долу!
Аз ли съм в грешка, или такъв език официално регистриран, с азбука и писменост - НЯМА?Та какво остава за такава специалност, професионална квалификация и т.н...", пише Симеон Митев.
На публикацията му са реагирали стотици, повечето, предполага се педагози. Има и немалко, които потвърждават казаното от него със собствения си опит по време на регистрацията, която са длъжни да направят всички педагози в сайта на просветното министерство.
"Да! Аз се регистрирах, задължително било! Изненадах се, когато прочетох Начална педагогика с ромски! Какво е това? Скапана държава! Кои са малцинство ние или ромите? Държавата работи само за тях! Както са тръгнали нещата, най - търсени ще са с ромски език!", пише учителка.
За часове възмущението избухна, не липсваха и горещи спорове, че това е сбъркан начин и разбиране за интеграция.
"Дали има държава в света, в която някой да адаптира ученик на майчиния му език в училище?", диви се педагожка в отговор на противоположното мнение на нейна колежка, която припомня, че във ВТУ е имало такава специалност, но за жалост е била закрита.
По неофициална информация на Канал 3 депутати и МОН са сезирани за новата специалност "учител по ромски език" и в момента се прави проверка на случая.
Фактор
Тези, които следва да се регистрират в него по специалността, за която желаят да бъдат допълнително обучавани и квалифицирани, с изумление откриха, че в падащото меню за квалификация или желана допълнителна квалификация фигурира "учител по ромски език".
Гневът в социалните мрежи и професионалните форуми се отприщи, а немалко от кадрите на образованието се питаха какъв е тоя език, след като няма своя графична система и писменост. Други се шегуваха, че може да се използва кирилица или шльокавица.
Пръв за новите научни достижения на МОН алармира млад учител. "Като практикуващ педагог трябва да си направя регистрация в сайта на МОН, за да мога да участвам в действаща програма за допълнителна професионална квалификация. Има полета с данни за попълване. Едно от тях е показаното на снимката. Моята специалност - Начална училищна педагогика с чужд език, я няма, но за сметка на това има показаното на снимката по-долу!
Аз ли съм в грешка, или такъв език официално регистриран, с азбука и писменост - НЯМА?Та какво остава за такава специалност, професионална квалификация и т.н...", пише Симеон Митев.
На публикацията му са реагирали стотици, повечето, предполага се педагози. Има и немалко, които потвърждават казаното от него със собствения си опит по време на регистрацията, която са длъжни да направят всички педагози в сайта на просветното министерство.
"Да! Аз се регистрирах, задължително било! Изненадах се, когато прочетох Начална педагогика с ромски! Какво е това? Скапана държава! Кои са малцинство ние или ромите? Държавата работи само за тях! Както са тръгнали нещата, най - търсени ще са с ромски език!", пише учителка.
За часове възмущението избухна, не липсваха и горещи спорове, че това е сбъркан начин и разбиране за интеграция.
"Дали има държава в света, в която някой да адаптира ученик на майчиния му език в училище?", диви се педагожка в отговор на противоположното мнение на нейна колежка, която припомня, че във ВТУ е имало такава специалност, но за жалост е била закрита.
По неофициална информация на Канал 3 депутати и МОН са сезирани за новата специалност "учител по ромски език" и в момента се прави проверка на случая.
Още от Улицата
Шофьор с 500 грама фентанил залови полицията в Пловдив
В контекста на черния пазар това количество представлява изключително сериозен обем поради високата токсичност и силата на действие на този вид опиати.
Порязаха с 5 милиона евро парите за вероизповеданията
Стъпките в тази посока се предприемат заради огромния дефицит, който управляващите се опитват да намалят с мерки, които нямат нищо общо с реформи
Може ли финансовият ни министър да бъде по-образован?
Комисията по досиетата не е агенция по целесъобразност, а институция по закон с конкретен обществен мандат, свързан с достъп до архивите на нашето и вашето минало!