Снимка: БГНЕС
Пясъчна мандала, автентични танци, традиционен сеанс със зарове „мо”, органични тибетски парфюми, пеещи купи...
Делегация от Фондацията за хималайска култура, включваща председателя ѝ Лобсанг Фънтсок, трима монаси от манастира на Далай Лама "Дарамшала", десет автентични танцьори - съчетаващи в движенията си музика, колорит и хилядолетна традиция, пристигнаха днес в Бургас на 6 юли.
За три дни те ще пренесат културата на Тибет у нас. Те ще представят различни събития, свързани с Източната култура, философия и здравословен начин на живот, предаде БГНЕС.
До 8 юли Бургас ще бъде домакин на поредица от интересни събития, свързани с духовността, изкуството и здравословния начин на живот на хората от Изтока.
Жителите и гостите на Бургас ще могат да се докоснат до древното изкуство на Тибетската пясъчна мандала, автентични танци на тибетски и хималайски монаси, традиционен астрологичен сеанс със зарове „мо”, ръчно изработени ароматни пръчици, органични тибетски парфюми и пеещи купи.
Тибетската пясъчна мандала е енергийна рисунка, която представлява медитация, молитва, хармония и се реализира на открито.
И през трите дни, монаси, специално обучени в това изкуство, ще създадат сложна и красива мандала, която впоследствие ще бъде ритуално разрушена, символизирайки преходността на всичко във вселената.
Тибетски и хималайски танцьори ще представят автентични танц и, разкриващи богатото културно наследство на региона. Посетителите ще могат да участват в традиционни предсказателни сеанси, водени от монах с осигурен превод.
Монах ще изпълнява индивидуални 15 минутни сеанси за гадаене "мо", според реда на пристигане на желаещите - от 10.30 до 16.00 часа, и през трите дни.
Малък базар с ръчно изработени ароматни пръчици, органични тибетски парфюми и пеещи купи, както и щанд с книги на български език с културна и духовна тематика от издателство “Калпатару” ще бъде на разположение на посетителите.
Последният ден е денят, в който мандалата се разрушава.
Заключителната церемония ще започне с молитва в 16:00 ч. и ще продължи до 16:30 ч., по време на която ще се извърши разрушаването на мандалата. Това ще бъде последвано от молитви за добър късмет и благополучие на цялата публика.
След разрушаването, цветният пясък от мандалата ще бъде раздаден на публиката в малки пакети. Монасите и групата ще се отправят към морето за последна молитва на брега на морето, с която събитието ще приключи.
Събитията в Бургас, посветени на източната култура, философия и здравословен начин на живот се организират от Фондация “Калпатару” с председател Виктор Францес и е подкрепена от Община Бургас.
Тридневното събитие ще се проведе в КЦ „Морско казино”.
Лобсанг Фънтсок и Лама Сонам споделиха впечатления и мисли в интервю за БГНЕС:
Защо решихте да участвате в това духовно и културно събитие в Бургас, в България?
Лобсанг Фънтсок: О, България е едно от изгряващите слънца. България изгрява. Чудесна и много напредваща. Хората са много топли, особено нашият домакин. Той беше много любезен да ни покани и ние бяхме много развълнувани, всички наши монаси, защото вашите хора също са много любезни, търсят нови неща и ние искахме да покажем нашата култура и да донесем още малко щастие на света, защото сега светът се нуждае не само от модерно образование, но и от спокойствие, мъдрост, състрадание, красив ум и взаимопомощ между хората. И това е, което вашият български народ прави! Ние много се надяваме, че вашата страна ще се превърне в една от най-добрите миролюбиви страни в света, особено сега и в близко бъдеще.
Благодаря ви много за това. Вие всъщност сте монаси от манастира на Далай Лама от Тибет. За първи път ли идвате в България?
Лама Сонам: Да, за първи път.
Какви бяха мислите ви, когато решихте да дойдете в България?
Лама Сонам: Научихме по различни начини, чрез новини, учихме вашата история, че в България се коренят едни от най-добрите човешки ценности. Това, което наричаме приятелство, красота го има изконно в България. Също така природата ви е много красива.
Лобсанг Фънтсок: Хората са много одухотворени. В никакъв случай не са агресивни, много миролюбиви хора сте! Много се надявахме да дойдем тук да допринесем и да научим нещо и от вас!
Само да им кажем дали са научили от историята, че всъщност българите, прабългарите, са живели в Азия, много близо до Тибет, много близо до Китай и Монголия. Така че може би имаме общи корени.
Лобсанг Фънтсок: Исторически погледнато, България има общи корени с нас! Да, точно така е!
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата