26 Декември, 2025

Монтираха скулптурната фигура на ген. Владимир Вазов в Плевен

Монтираха скулптурната фигура на ген. Владимир Вазов в Плевен

Десетки плевенчани наблюдаваха монтирането на скулптурната фигура на ген. Владимир Вазов, която е централна в новия военен паметник на Девета пехотна Плевенска дивизия. Мемориалът е първият от такъв мащаб, издиган през последните 75 години, посветен на битката при Дойра, предаван БНР.

Паметникът се издига на площад „Свобода“ и  се реализира с дарения на плевенчани,  събрани от Инициативен комитет. 20 хиляди лева предостави и общинският съвет.

Монтирането се извършва с помощта на военни специалисти.

Мемориалът е архитектурно художествена композиция от пет скулптури - на ген. Владимир Вазов и четирима от неговите воини, автор е скулпторът Борис Борисов.

„Няма как човек да не се включи с желание към подобна работа, защото всички знаем ген. Вазов и 9-а пехотна Плевенска дивизия с тяхната велика победа при Дойран. Решението беше отгоре да застане фигурата на ген. Владимир Вазов. При нея, с това стъпване на камъка с единия крак, търся победното в подобна стойка. Лявата му ръка е подпряна на сабята. Долу са направени 4 войници от 9-а пехотна дивизия, като фигурите са ориентирани напред към фронта“, каза той.

„При изработката съм се допитвал, така да се каже, до добрите наши стари майстори, както живописци, така и скулптори – картините на Вешин, рисунките и картините от фронта на Майстора, скулптурите на Иван Вазов. Те са били съвременници, някои от тях са участвали на фронта“, добави Борис Борисов.

Официално паметника ще бъде открит на 16 ноември, събота, от 12 часа.

  
Сподели:

Коментари (0)

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Нека Коледа даде сила и сплотеност на всички българи! пожела премиерът в оставка Росен Желязков

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Докато Северозападът и планините потъват в сняг, леден дъжд и силен вятър застрашават трафика в останалата част от страната – температурите падат до минус 4 градуса още по обяд.

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Ше получим от съседите мазут, за да не останат масезонците без ток и топлина