Мощно земетресение с магнитуд 7,1 по скалата на Рихтер разтърси северната част на Филипините, съобщи Геоложката служба на САЩ, като е разбило прозорците на сградите в епицентъра и е разтърсило високите сгради на повече от 300 км от столицата Манила.
Плиткият, но мощен трус е засегнал планинската и слабо населена провинция Абра на главния остров Лусон в 8:43 ч. (00:43 Гринуичко време) и местната сеизмологична агенция предупреди, че се очаква докладване на големи щети. Плитките земетресения обикновено причиняват повече щети, отколкото дълбоките.
Епицентърът е на 11 км югоизточно от Долорес, Филипините, а огнището е на дълбочина 10 км.
В Долорес, който е усетил пълната сила на труса, ужасени хора са избягали от сградите си, а прозорците на местния пазар са се изпочупили, съобщи за АФП майорът от полицията Едуин Серджо.
"Земетресението беше много силно", каза Серджо, като добави, че в сградата на полицейския участък е имало малки пукнатини.
Видеоклип, публикуван във Facebook и видян от АФП, показва пукнатини по асфалтовия път и земята в близкия град Бангед, но няма видими щети по магазините или къщите. Няколко души са били ранени в Бангед и откарани в болница за лечение, съобщи за АФП началникът на полицията майор Назарено Емия.
Филипините редовно са разтърсвани от земетресения поради местоположението си в Тихоокеанския "огнен пръстен" - дъга на интензивна сеизмична активност, която се простира от Япония през Югоизточна Азия и през Тихоокеанския басейн.
Земетресението е най-силното, регистрирано във Филипините от години. /БГНЕС
Следете с Фактор
България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
- 10:02, 24 Ноември, 2024
Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
- 09:52, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.