Експерти: Всеки 3-ти страда от неврологично или психично разстройство в момент от живота
По данни на Brain Health Atlas за 2021 г., мозъчните заболявания, оказващи най-голяма тежест върху обществото в България, са инсултът, неврологичните и психичните разстройства
Близо 179 млн. европейци живеят с мозъчно заболяване. Прогнози на специалисти сочат, че всеки трети човек ще страда от неврологично и/или психично разстройство в определен момент от живота си, сочат данни на Европейската комисия
600 са известните мозъчни нарушения, които включват заболявания като болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон, както и други разстройства като епилепсия, депресия, инсулт, мигрена, нарушения на съня, черепно-мозъчни травми, болкови синдроми, зависимости и др.
По данни на Brain Health Atlas за 2021 г., мозъчните заболявания, оказващи най-голяма тежест върху обществото в България, са инсултът, неврологичните и психичните разстройства.
За това припомниха от Фондация „Съвет за мозъчно здраве“ по повод Световния ден на мозъка – 22 юли. Заболеваемостта от болести на мозъка у нас през 2022 г. надхвърля 1 270 000 случая, а смъртността, свързана с тях, е над 33 000 души.
Според анализите и прогнозите на Фондация „Съвет за мозъчно здраве“, ако бъдат приложени правилните политики, то до 2030 г., броят на засегнатите от мозъчни и психични заболявания в България може да се намали с до 100 000 души, благодарение на иновациите и по-добрия достъп до лечение.
С такива мерги годишното бреме (DALY) може да се редуцира с приблизително 15%, което означава хиляди спасени години активен живот, а ефективните медицински дейности и терапии могат да спестят на икономиката до 600 млн. евро годишно от директни и индиректни разходи.
Според данни на European Brain Council (EBC), едно от най-разпространените мозъчни заболявания в света е депресията, от която страдат над 264 милиона души. Тежките форми на депресия съкращават очакваната продължителност на живота с около 10 години.
Болестта на Алцхаймер и другите форми на деменция вече са сред водещите причини за инвалидност и се нареждат на четвърто място по смъртност в Европа – в сравнение с десето място през 2000 г. Данните сочат, че около 50 милиона души по света живеят с Алцхаймер или друга форма на деменция, като приблизително 10,5 милиона от тях са в Европа.
Очаква се броят им да достигне 18,7 милиона до 2050 г. Болестта на Паркинсон е хронично, прогресиращо заболяване на централната нервна система, което засяга около 6,2 милиона души в световен мащаб. Това е второто най-често срещано невродегенеративно заболяване след болестта на Алцхаймер.
Тъй като разпространението на Паркинсон се увеличава с възрастта, а хората живеят по-дълго, се очаква броят на засегнатите да нарасне рязко и да достигне близо 13 милиона до 2040 г. Въпреки че заболяването е по-характерно за напреднала възраст, около 10% от пациентите получават диагноза преди 50-годишна възраст.
Мозъчните заболявания са изключително тежко финансово бреме. Според доклад на EBC, преките разходи за здравеопазване и немедицинските разходи в Европа, свързани с мозъчните заболявания, са 60% от общите разходи и възлизат на 800 млрд. евро годишно.
Останалите непреки разходи (почти 40%) се дължат на загубена производителност. На европейско равнище този бюджет за здравеопазване далеч надхвърля бюджета за сърдечносъдови заболявания, рак и диабет взети заедно. Очаква се тези разходи да се увеличат още повече със застаряването на европейското население и неговата податливост на мозъчни разстройства.
„Мозъчните заболявания оказват огромно влияние не само върху живота на пациентите и техните семейства, но и върху икономиката и социалната структура на обществото. За съжаление, темата остава на заден план в обществените приоритети.
Необходим е стратегически подход, който да постави мозъчното здраве във фокуса на здравната политика. Това е нашата основна мисия“, каза чл.-кор. проф. д-р Николай Габровски, председател на Фондация „Съвет за мозъчно здраве“ и председател на Българското дружество по неврохирургия.
В отговор на тревожната статистика и необходимостта от координирани действия, през октомври Фондация „Съвет за мозъчно здраве“ ще организира форум, който ще обедини експертния потенциал на водещите професионални общности в неврохирургията, неврологията и психиатрията.
В рамките на събитието ще бъдат очертани най-неотложните предизвикателства и представени конкретни предложения за Национален план за мозъчно здраве — дългосрочна визия, която да осигури последователна политика и по-висока ефективност на грижите в тази ключова сфера.
22 юли е определен от Световната федерация по неврология за Световен ден на мозъка, като целта му е да се повиши осведомеността за мозъчните заболявания.
През 2025 г. инициативата се провежда под надслов „Здравето на мозъка във всички възрасти“. Темата подчертава колко е важно да се грижим за здравето на мозъка си през всички етапи на живота — от най-ранна до късна възраст./БГНЕС
Още от Чичо доктор
Къде свършва гладът и започва лакомия: колко храна в чинията ни е достатъчна?
Можем ли да останем здрави и да не преяждаме, когато хранителната индустрия непрестанно ни изкушава с все по-големи и по-калорични предложения?
Върхът на айсберга: Силата на новия смъртоносен щам на Ебола
Учени изразяват тревога, че едва ли би могла да се създаде безопасна е ефективна ваксина в рамките на три месеца, предвид мащаба, с който се разраства епидемията
Ново изследване: математически модел може да е преувеличил ефекта на лекарства срещу Алцхаймер 29 пъти
Учени от Brown University предупредиха, че статистически метод, използван при оценката на нови лекарства срещу Алцхаймер, може да преувеличава ефекта им до 29 пъти. Анализът поставя под въпрос част от резултатите при антиамилоидните терапии и предизвиква нов дебат в медицината.