23 Ноември, 2024

Драги: Без реформи ЕС може да се разпадне, решенията да се вземат с квалифицирано мнозинство

Марио Драги

ЕС трябва да устои на конкуренцията от страна на Китай и САЩ

ЕС може да загуби смисъла на своето съществуване и да се разпадне, ако не се реформира с оглед на новата геополитическа ситуация в света и новите тенденции в световната икономика.

Такова предупреждение се отправя в аналитичен доклад, изготвен от Марио Драги, възложен от Европейската комисия.

В документа се отбелязва, че Европа се е сблъскала със забавяне на темповете на икономически растеж още в началото на века, съобщава Униан.

Марио Драги - бивш управител на ЕЦБ и експремиер на Италия, предлага радикална промяна в търговията, тъй като Европейският съюз е изправен пред агресивна конкуренция от страна на Китай и САЩ.

Той призова за общи заеми на ЕС и за прекратяване на националните вета в знаков доклад за икономическата конкурентноспособност, представен днес на изпълнителния орган на ЕС, предаде БГНЕС.

Дългоочакваният доклад, който първоначално трябваше да бъде представен през юни, предлага „нова индустриална стратегия за Европа“, в която се казва, че ерата на отворената търговия е на път да отмине.

Заключенията му, изготвени с помощта на служители на Европейската комисия, идват само дни преди нейният председател Урсула фон дер Лайен да определи еврокомисарите и техните ресорси за следващия си петгодишен мандат.

„ЕС трябва да се насочи към редовно емитиране на общи сигурни активи, за да даде възможност за съвместни инвестиционни проекти между държавите членки и да подпомогне интеграцията на капиталовите пазари“, се казва в доклада - стъпка към спорната идея за еврооблигации, при които държавите членки емитират колективен дълг.

ЕС вече се е насочил в тази посока с „Next Generation EU“ - инвестиционен план за няколкостотин милиарда евро, който се появи след COVID-19, но идеята породи опасения сред „пестеливите“ държави членки за субсидиране на по-слабите страни. 

През април Драги обеща „радикална промяна“ на фона на нарастващото безпокойство от огромната разлика в производителността на труда спрямо САЩ, където доходите са нараснали два пъти повече от тези в ЕС от 2000 г. насам.

Той предлага по-агресивни мерки в отговор на огромните субсидии за зелени технологии, предлагани в Китай и САЩ.

„Един съвместен план за декарбонизация и конкурентноспособност би могъл да включва, при определени обстоятелства, защитни търговски мерки за изравняване на условията на конкуренция в световен мащаб и компенсиране на спонсорираната от държавата конкуренция в чужбина“, се казва в доклада.

„Изглежда, че ерата на отворената световна търговия, управлявана от многостранни институции, отминава“, допълва Драги, като обещава да координира проверката на преките чуждестранни инвестиции, предвид опасенията, че Китай изземва експертни познания, които са жизненоважни за европейските иновации и сигурност.

Италианският финансист отправя строги послания към Европейската комисия, която според него трябва да прояви повече „самоконтрол“ при регулирането.

„Законодателната дейност на Комисията се разраства прекомерно“, казва той, като отбелязва, че повече от половината малки и средни предприятия се оплакват от бюрократични и регулаторни пречки.

Италианецът, който, докато беше начело на Европейската централна банка, обеща да направи „каквото е необходимо“, за да спаси еврото, също така предложи да се подрежат крилата на Съвета - органът, представляващ държавите членки, който често блокира реформите в ЕС.

В доклада се казва, че съществуващите договорни мерки „следва да бъдат използвани за въвеждане на гласуване с квалифицирано мнозинство във всички области на политиката на Съвета“, като се изостави системата на консенсус, която позволява на отделните правителства да налагат вето върху плановете за икономическа или външна политика.

През последните месеци Унгария блокира пакет за подкрепа на Украйна в размер на 50 млрд. евро, а Естония спря реформите в областта на данъка върху добавената стойност.

Фон дер Лайен обеща да превърне стимулирането на растежа в свой приоритет през следващите пет години начело на изпълнителния орган на ЕС след първия си мандат, в който основно внимание бе отделено на борбата с изменението на климата, справянето със COVID-19 и отговора на войната в Украйна.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства