17 Февруари, 2025

МВФ: Делът на сивата икономика в България е сред най-високите в Европа

МВФ: Делът на сивата икономика в България е сред най-високите в Европа

Пред нас са само Косово и Македония

Сред балканските страни отстъпваме шампионското място в тази негативна класация само на Косово, чийто показател е 38,8% и на Черна гора с 38,2%.

Македония е близо до нас не само като територия - нейният показател за дял на сивата икономика е 37,6%.

Хърватия е с 35%. Румъния е някъде около златната среда на Балканите с 34,8%. Сърбия има 34,5%, Босна и Херцеговина 34,5%, Гърция показва „добър" резултат от само 1/3 сив дял от икономиката си. Най-добре на полуострова са Турция - с 29,6% и Албания, която е с едва 28,3%.

Във връзка с този документ гръцкият в. „Катимерини" пише, че гръцката държава би могла да инкасира приходи три пъти по-големи от взиманията по Единния данък върху собствеността (ENFIA) всяка година, ако незаконната икономика на Гърция беше ограничена до средното ниво на развитите страни в Европа.

Документът на МВФ „Обясняване на сивата икономика в Европа" поставя Гърция сред държавите с най-големи незаконни икономики. Сивата икономика на страната достигна 30,2% от общата икономика през 2016 г., последната година, за която са налични данни. Това е равно на дела, който страната загуби по време на кризата.

Проучването на МВФ установи най-високите проценти на незаконна икономика в Източна Европа, като в Косово тя достига до 38,8% от БВП, в България - 37,8% и Естония - 36,8%. От друга страна, незаконната икономика на Австрия възлиза на едва 9,4% от БВП, в Люксембург тя достига 9,7%, а в Швейцария 9,8%. Според анализаторите на МВФ развитите икономики са имали средно 15-20 процента сива икономика, а развиващите се икономики са между 30 и 35 процента.

Следователно, ако Гърция намали сивата си икономика до 15 процента, тя би могла да включи почти 30 милиарда евро в доходите си, след като БВП е малко под 200 милиарда евро, пише „Катимерини". Анализаторите изчисляват, че средната данъчна ставка върху този доход, около 20-30 процента, ще означава допълнително 6-9 милиарда евро годишно за държавата, което би възлизало на три или четири процента от БВП.

За страната ни при БВП от порядъка на 120 млрд. лева влизането в графата на развитите икономики, т.е. ограничаване на сивия сектор в икономиката до максимум 20 %, би означавало сериозен ръст.
Сподели:
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.