4 Август, 2026

Външно: 6 българи очакват евакуация от Кабул

Външно: 6 българи очакват евакуация от Кабул

Министерството на външните работи продължава да следи с тревога развитието на ситуацията в Афганистан, включително изтеглянето на българските и други чуждестранни и местни граждани от страната. Това съобщиха от пресцентъра на външнополитическото ни ведомство.

Към момента МВнР има информация за шестима български граждани, работещи за международни организации в Кабул. Един от тях се е свързал днес със Ситуационния център на МВнР, във връзка е и с посолството ни в Пакистан. Министерството поддържа постоянен контакт с шестимата сънародници, като следи процедурата по тяхната евакуация и е готово да оказва необходимото съдействие.

На този етап други петима български граждани вече са успели да се евакуират от Кабул в Дубай, Обединени арабски емирства.

В същото време, по информация на посолството ни в Катар, днес в столицата Доха е кацнал евакуационен самолет от Кабул, като на борда му са пристигнали и 8 български граждани, работили в Афганистан за постоянното представителство на ЕС. Посолството ни се свърза с тях по телефона, като се увери, че са добре и не се нуждаят от консулско съдействие. Очаква се в скоро време те да се завърнат в България.

МВнР проучва различни възможности за изтегляне на българските граждани от Афганистан, включително чрез международни евакуационни полети. /БГНЕС
Сподели:
Шефът на кабинета на Зеленски към Запада: Купувайте дронове, а не патенти

Шефът на кабинета на Зеленски към Запада: Купувайте дронове, а не патенти

Това е единственото, което може да спаси нашата икономика и което в много по-голям мащаб може да направи страни – нека го кажем така – зависими от нас в някаква степен, заяви Кирило Буданов

Товарен кораб е поразен от „неидентифициран снаряд“ в Ормузкия проток край бреговете на Оман

Товарен кораб е поразен от „неидентифициран снаряд“ в Ормузкия проток край бреговете на Оман

Инцидентът е станал на около 20 морски мили североизточно от оманския град Хасаб

Руски военен уби четирима души в Крим, включително трима цивилни

Руски военен уби четирима души в Крим, включително трима цивилни

Първо открил огън срещу колегите си, застрелял един от тях, а после е атакувал цивилни и убил още трима души

Коментари (0)