"Особено неприемливо е да бъде наричана „неприятелска държава“ страна, която системно оказва реална и безкористна помощ – включително, към момента, когато български пожарникари оказват помощ на Република Северна Македония в Крива паланка по повод избухналите там пожари."
Днес българският посланик в Скопие бе извикан в Министерството на външните работи и външната търговия на Република Северна Македония по повод използването на прилагателното „северномакедонски“ по адрес на министър-председателя на Република Северна Македония Християн Мицкоски, съобщиха от МВнР.
Междувременно днес министър-председателят на съседната държава отправи крайно неприемливи публични обиди по адрес на българския външен министър.
"Българският посланик в Скопие е изразил своята изненада от повода за извикването му, особено на фона на серия от неприятелски послания и действия, идващи от представители на властта в Скопие в последните месеци. Българският дипломат изрично е подчертал, че в публичното пространство официалните власти на Република Северна Македония систематично и целенасочено демонстрират липса на уважение към държавата ни." - се казва в изявление на министерството.
"По време на срещата българският посланик, също така, е изразил сериозната загриженост на България от редица остри, манипулативни и често обидни изявления на високопоставени представители на властта в РСМ, насочени както към нашата страна, така и към ЕС. Особено неприемливо е да бъде наричана „неприятелска държава“ страна, която системно оказва реална и безкористна помощ – включително, към момента, когато български пожарникари оказват помощ на Република Северна Македония в Крива паланка по повод избухналите там пожари." - подчертават от МВнР.
"Министерството на външните работи на Република България категорично осъжда недопустимия и обиден език, използван от г-н Християн Мицкоски по адрес на български официален представител - в случая външния министър на Република България. Подобни изказвания са несъвместими с елементарните норми на дипломатическия и политически диалог, както и с принципите на добросъседство, които Република Северна Македония публично заявява, че споделя, а на практика грубо погазва." - се казва още в българската позиция.
Отбелязва се, че поредната употреба на вулгарни квалификации към представители на българската държава не само подкопава и без това крехкото доверие между нашите две страни, но и поставя под съмнение автентичния ангажимент на политическото ръководство в Скопие към Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г., както и към декларираното желание за присъединяване към Европейския съюз – процес, изискващ взаимно уважение, отговорност и политическа зрялост.
"България няма да толерира език на омраза, лични нападки и целенасочено подронване на отношенията между страните. Подобни изказвания на официалните власти в Република Северна Македония създават климат на враждебност и не демонстрират политическа воля за връщане към нормален, уважителен и конструктивен разговор." - заключават от МВнР.
Още от България
Каракачанов пак пробутва руска пропаганда покрай македонската тема
„Не е в интерес нито на България, нито на Европейския съюз държава с открито враждебна политика към свой съсед да стане член на ЕС“, заяви той
Недопустимо е да се насажда страх у българите - МВнР извика управляващия посолството на РСМ заради палежа
Предприемането на ефективни действия за превенция и противодействие на престъпленията от омраза са ключови, ако една страна иска да защити европейското си бъдеще
„Булгаргаз“ съди „Газпром Експорт“ за 400 млн. евро, решение се очаква през 2027 г.
Претенциите на българската компания са за обезщетение в размер на около 400 млн. евро за вреди от неизпълнение на договора за доставка