24 Ноември, 2024

МВнР на Русия привика посланика на Япония заради заявления на Токио за Курилските острови

МВнР на Русия привика посланика на Япония заради заявления на Токио за Курилските острови

Руският външен министър Сергей Лавров

Японският премиер Шиндзо Абе заяви, че претендира за южните Курили, но няма намерение да изселва руснаците

Руското Министерство на външните работи привика посланика на Япония в Москва Тойохиса Кодзуки и „му обърна внимание“ върху последните изказвания на официално Токио за мирния договор с Русия, предава РИА Новости.

По-рано японският премиер Шиндзо Абе в интервю пред телевизионния канал „Асахи“ заяви, че Токио претендира за южните Курили, но няма намерение да изселва руснаците, които живеят там. Освен това бе съобщено, че японското правителство планира да предложи на Русия отказ от взаимните претенции за компенсации, свързани с четирите острова от Курилската верига, за които претендира Токио и ги нарича свои „северни територии“.
По данни от руското дипломатическо ведомство, по време на срещата заместник-министърът Игор Моргулов е заявил на посланика, че подобни изказвания грубо изкривяват договорките между лидерите на Япония и Русия за ускоряване на преговорния процес на основата на Съвместната декларация от 1956 година и дезориентират обществеността в двете страни относно съдържанието на преговорите.
„На началника на японската дипломатическа мисия е казано, че такива заявления се оценяват като опит за изкуствено нагнетяване на атмосферата около проблемите на мирния договор и налагат на другата страна собствен сценарий за тяхното разрешаване“, подчертават от руското МВнР.
Моргулов отбелязва, че позицията на Русия остава непроменена. По неговите думи, проблемите около мирния договор могат да бъдат решени само в условия на качествено нова атмосфера в руско-японските отношения. Решението трябва да бъде подкрепено и от двете страни.
Освен това, то трябва да се основава на безусловното признание на всички резултати от Втората световна война от Токио, включително суверенитетът на Русия над Курилските острови.

РИА Новости припомня, че отношенията между Русия и Япония са помрачени от дълги години от липсата на мирен договор. Токио претендира за островите Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомай, позовавайки се на двустранния Трактат за търговията и границите от 1855 година.
През 1956 година СССР и Япония подписват Съвместна декларация, в която Москва се съгласява да разгледа възможността за предаване на Япония на Хабомай и Шикотан след сключването на мирен договор, а съдбата на Кунашир и Итуруп изобщо не се засяга. СССР е разчитал, че Съвместната декларация ще постави точка на спора, но Япония е считала, че документът представлява само частично решение на проблема и не се е отказал от претенциите за всички острови.
Позицията на Москва е, че островите са влезли в състава на СССР след края на ВСВ и суверенитетът на Русия над тях не подлежи на съмнение.

На 14 ноември м.г. в Сингапур се състоя среща на високо равнище между Владимир Путин и премиера на Япония Шиндзо Абе. 
След края на срещата министър-председателят заяви, че страните са се договорили да ускорят преговорния процес по мирния договор на основата на Съвместната съветско-японска декларация от 1956 година.
Това е сериозна отстъпка от страна на Япония, тъй като по-рано официалната й позиция е било искане за връщане на четирите острови и чак след това подписване на мирен договор.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства