6 Април, 2026

МВнР привика руската посланичка Митрофанова

МВнР привика руската посланичка Митрофанова

Елеонора Митрофанова

Българското Министерството на външните работи съобщи, че е поканило посланичката на Руската федерация у нас Елеонора Митрофанова на среща. В съобщението не се посочва причина за срещата, но се отбелязва, че след нея ще бъде дадена информация за проведения разговор.

По-рано днес българската прокуратура съобщи, че подозира офицери на Главното разузнавателно управление на Русия за извършване на четири взрива от последните десет години във военни складове у нас.

Вчера пък посолството на Русия в Македония публикува в Туитър скандален пост, който гласеше: "Преди 80 години, на 18 април 1941 г., България, тогава съюзник на фашистка Германия, напада Македония. Два месеца по-късно нацистите нахлуха в СССР. Вечна слава на руснаците, македонците и други смели войници, воювали срещу нацистката чума!", гласи антибългарската публикация, завършваща с хаштаг #СмртНаФашизмот.

Българският евродепутат Андрей Ковачев веднага отвърна на нападките срещу страната ни, които определи като "пореден опит за изостряне на напрежението между Скопие и София". "Още един пример за "изключително добронамерена и отговаряща на историческите факти" политика на Кремъл на Балканите. Разделяй и владей!", написа той в профила си във Фейсбук. Под туита на руското посолство в Северна Македония имаше множество коментари, някои от които призовават външния министър в оставка Екатерина Захариева да вземе отношение.

  
Сподели:

Коментари (0)

Поптодорова: Иран ще иска външен гарант за преговорите, може би Китай..

Поптодорова: Иран ще иска външен гарант за преговорите, може би Китай..

В собствения му кръг има две тенденции. Една група, която казва, че трябва да довършим нещата докрай, т.е. ескалация. Другата опция е той да обяви победа, за което имаше някакви нотки в речта му в сряда, но това е несигурно, каза бившият посланик на България в САЩ

Емилия Русинова наруши мълчанието, не каза нищо за "Осемте джуджета" и Петьо Еврото

Емилия Русинова наруши мълчанието, не каза нищо за "Осемте джуджета" и Петьо Еврото

След седмици мълчание Емилия Русинова отрече твърденията за връзки с Петьо Петров – Еврото, но избегна ключови въпроси. Междувременно проверката е иззета от ГДБОП, а властите обсъждат дисциплинарно производство на фона на нарастващ обществен и институционален натиск.

БАБХ унищожи 6,5 т. храни и спря частично дейността на цех за месо в с. Соколово

БАБХ унищожи 6,5 т. храни и спря частично дейността на цех за месо в с. Соколово

Инспекторите установяват съхранение на храни при неподходяща температура, с липсващи етикети на български език и на продукти с нарушена цялост на опаковките, както и лошо хигиенно и техническо състояние